1991-08-17     0000-00-00

Narodziny "polskiego" Internetu

17 sierpnia 1991 roku po raz pierwszy nawiązana została łączność w protokole IP (Internet Protocol) między Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem w Kopenhadze. Data ta jest uznawana za symboliczne narodziny "polskiego" Internetu.

Pierwotnie internet był zaprojektowany do zastosowań militarnych - jako sieć pozbawiona centrum zarządzania, odporna na uszkodzenia i niemożliwa do zniszczenia w całości. Powstawał we współpracy amerykańskiej wojskowej Agencji do Spraw Projektów Zaawansowanych (ARPA) z uczelniami takimi jak Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles (UCLA), Uniwersytet Południowej Kalifornii (USC), Stanford i MIT.

Gdy kończyła się „zimna wojna”, internet rozpoczął karierę naukową, przechodząc w 1986 roku pod opiekę Narodowego Funduszu Nauki USA (National Science Foundation). Jednakże zakaz używania go do celów komercyjnych wydany przez NSF uniemożliwiał jego intensywny rozwój.

W roku 1990 i na początku 1991 prowadzono działania mające na celu uruchomienie sieci internet w Polsce.

W tym czasie działała już w kraju sieć komputerowa Bitnet/EARN - sieć oparta o mechanizmy poczty komputerowej, służąca również do przeszukiwania baz danych i tworzenia list dyskusyjnych. Łączyła ośrodki polskie akademickie, dając im wyjście "na świat" w Kopenhadze.

Wiosną 1991 roku Polska uzyskała pierwszą klasę adresową IP (148.81.0.0). Ukonstytuował się NASK - Zespół Koordynacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej przy Uniwersytecie Warszawskim. Zadaniem NASK było zorganizowanie łączności komputerowej dla polskiego środowiska naukowego i akademickiego oraz połączenia Polski ze światem.

7 sierpnia 1991 roku doszło do pierwszej międzynarodowej wymiany postów w protokole IP.

W październiku krajowe sieci komputerowe dysponowały już ustabilizowaną łącznością z europejską częścią internetu (nie działał jeszcze routing do USA). Pełne dołączenie polskich sieci do światowego internetu nastąpiło ok. 20 grudnia 1991 roku, kiedy odblokowany został dostęp po stronie USA. Dało to Polsce łączność internetową z całym światem.



TROCHĘ HISTORII, TROCHĘ KULTURY - INDEX


COPYRIGHT

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


DZIAŁ HISTORIA/KULTURA PAI WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS   10065460   RAZY






HISTORIA I KULTURA
W POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ


Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
Józef Piłsudski

W DZIALE HISTORIA - KULTURA PAI ZNAJDZIECIE PAŃSTWO 1470 TEMATÓW



×
NOWOŚCI ARCHIWUM DZIAŁANIA AGENCJI HISTORIA-KULTURA BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU