1895-05-19     1976-03-23

Stanisław Kopański

Generał dywizji Wojska Polskiego

Stanisław Kopański - inżynier, generał dywizji Wojska Polskiego. Dowodził Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich, heroicznie broniąc twierdzy Tobruk przed doborowymi oddziałami Afrikakorps, oddziałami włoskimi oraz w bitwie pod Al-Ghazalą w 1941 r. Pod jego rozkazami Brygada Karpacka walczyła jako pierwsza wielka jednostka polska po pogromie Francji w 1940 r.

Urodził się 10 maja 1895 r. w Petersburgu, gdzie dorastał i rozpoczął studia w Instytucie Dróg i Komunikacji. W 1916 r. został powołany do rosyjskiej armii, tam ukończył Oficerską Szkołę Artylerii w Petersburgu i został wysłany na front. W czasie zamętu rewolucyjnego wstąpił do I Korpusu Polskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

W listopadzie 1918 r. jako ochotnik tworzącego się Wojska Polskiego wziął udział w walkach o Lwów, w 1919 r. uczestniczył w wyprawie gen. Edwarda Rydza-Śmigłego na Wilno, w czasie której stracił oko. Walczył przeciw bolszewikom w składzie 1. Dywizji Kawalerii gen. Juliusza Rómmla. Po wojnie pozostał w zawodowej służbie wojskowej, dokończył studia na Politechnice Warszawskiej oraz odbył dowódczy kurs artyleryjski. Wyznaczono go wykładowcą balistyki i zastępcą dyrektora nauk w Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu.

W 1925 r. odbył staż we francuskiej Szkole Artylerii, a następnie studiował w elitarnej Ecole Superieure de Guerre w Paryżu. Po powrocie do Polski otrzymał przydział do Oddziału III SG. W 1930 r. został dowódcą dywizjonu 6. Pułku Artylerii Ciężkiej we Lwowie. W 1932 r. po zaliczeniu praktyki dowódczej powrócił do Oddziału III SG i wkrótce mianowano go zastępcą dowódcy Broni Pancernych w Ministerstwie Spraw Wojskowych.

Od maja 1937 r. do września 1938 r. dowodził 1. Pułkiem Artylerii Motorowej w Stryju. Następnie odbył półroczny kurs doskonalący przy Wyższej Szkole Wojennej. W marcu 1939 r. Stanisław Kopański został szefem Oddziału III SG WP, otrzymując mianowanie na stopień pułkownika. Na tym stanowisku odbył kampanię 1939 r. i wraz ze sztabem Naczelnego Wodza przekroczył granicę rumuńską. Wkrótce udało mu się przedostać do Francji, gdzie w tworzonej Armii Polskiej gen. Sikorski powierzył mu funkcję szefa Broni Pancernych.

2 kwietnia 1940 został wyznaczony przez Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego na dowódcę Brygady Strzelców Karpackich, formowanej w Syrii, w ramach francuskiej Armii Lewantu. Po kapitulacji Francji mimo próby internowania Brygady, zdołał przeprowadzić zwarty oddział do Palestyny pod dowództwo brytyjskie. Z uwagi na jej wzmocnienie brygada otrzymała nazwę „samodzielna”.

Brytyjczycy nazwali ją Polish Independent Brigade Group. W porozumieniu z dowództwem brytyjskim jednostkę skierowano drogą morską do Egiptu, z zadaniem osłony Aleksandrii, przed spodziewaną inwazją włoskich sił ekspedycyjnych. Stan osobowy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich liczył wówczas ponad 6 tys. żołnierzy. Brygada składała się z: dowództwa, trzech batalionów piechoty po cztery kompanie strzeleckie i kompanii dowodzenia w każdym batalionie, batalionu ciężkich karabinów maszynowych, pułku artylerii lekkiej, dywizjonu artylerii przeciwpancernej, pułku ułanów oraz służb i broni. Brygada stała się zmotoryzowana. 6 września 1940 roku Kopański mianowany został generałem brygady.

W czerwcu 1941 r. SBSK drogą morską przetransportowano do oblężonej przez wojska niemieckie i włoskie afrykańskiej twierdzy Tobruk, strategicznej bazy, mającej znaczenie w utrzymaniu alianckiej kontroli nad Kanałem Sueskim. Twierdzy broniły siły australijskie, hinduskie, brytyjskie i polskie. Pierścień obrony Tobruku liczył około 50 km.

Przez ponad dwa i pół miesiąca brygada toczyła krwawe walki, w warunkach pełnej blokady warowni, biorąc także chwalebny udział w dokonaniu wyłomu w pierścieniu oblężenia. W czasie uporczywych walk szczególne braterstwo broni połączyło polskich żołnierzy z Australijczykami. Oni również byli ochotnikami, wchodząc w skład 9. Dywizji Piechoty gen. Morsheada. Zahartowani w pustynnych bojach żołnierze polscy zyskali wśród sojuszniczych jednostek uznanie i szacunek. Po odblokowaniu Tobruku, wraz z jednostkami brytyjskiej 8. Armii, brygada wzięła udział w bitwie pod Al-Ghazalą (w grudniu 1941 r.). Żołnierze brygady umiejętnie dowodzeni, ofiarnie wypełnili zadania bojowe. Przepełniał ich duch zapału i patriotyzmu. Brygada zaatakowała dobrze umocnione pozycje niemieckie i włoskie, zmuszając nieprzyjaciela do odwrotu. W czasie działań pościgowych wzięto do niewoli 59. oficerów i 1634. szeregowych włoskich i niemieckich, odnosząc zwycięstwo. Droga do Cyrenajki została otwarta.

Po odpoczynku i uzupełnieniu stanów osobowych żołnierzami przybyłymi z Rosji (straty Polaków wyniosły ponad 10%, to jest 630 żołnierzy), brygada została przeformowana w 3. Dywizję Strzelców Karpackich (żołnierze nazywali swą dywizję „deska”, od stosowanego skrótu 3. DSK). Jej dowódcą również został gen. Stanisław Kopański. Na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej gen. Kopański przebywał do lipca 1943 r. Po tragicznej śmierci gen. Władysława Sikorskiego w katastrofie gibraltarskiej, gen. Kopański został mianowany szefem Sztabu Naczelnego Wodza PSZ. Natomiast 3. Dywizja Strzelców Karpackich, w składzie 2. Korpusu wzięła udział w bitwie o Monte Cassino i zwycięskich operacjach na Półwyspie Apenińskim.

W roku 1943, w następstwie katastrofy gibraltarskiej, przejął funkcję szefa Sztabu Naczelnego Wodza i pełnił ją do 1947.

W 1944 r. gen. Stanisław Kopański uzyskał mianowanie na stopień generała dywizji. Po zakończeniu wojny pełnił funkcję generalnego inspektora Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia (1947-1949). W 1946 r. został pozbawiony przez władze komunistyczne w Polsce obywatelstwa polskiego. Zamieszkał pod Londynem. Do końca życia czynnie działał w środowisku polskich weteranów. W latach 1970-1972 był członkiem Rady Trzech. Pozostawił po sobie dwa tomy wspomnień: „Moja służba w Wojsku Polskim 1917-1939” (Londyn 1965) i „Wspomnienia wojenne 1939-1946” (Londyn 1961).

Zmarł w Londynie 23 marca 1976 r. Pochowany został na cmentarzu Northwood.

Ordery i odznaczenia

Krzyż Złoty Orderu Wojennego Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Walecznych – dwukrotnie
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami

Publikacje

Gen. Kopański pozostawił po sobie kilkanaście publikacji. Wśród nich były dwie książki: "Moja służba w Wojsku Polskim 1917-1939" oraz "Wspomnienia wojenne 1939-1945". Oceniając je napisał:

Nie jest to pamiętnik o wartości dokumentu politycznego lub wojskowego. Nie brałem bowiem udziału w większych wydarzeniach międzynarodowych ani też nie miałem do czynienia z mężami stanu. Dowodzenia wysokiego szczebla nie sprawowałem, Naczelne Dowództwo polskie na obczyźnie nie kierowało operacjami wojennymi. Wspomnienia te nie będą interesowały więc ani polityków, ani strategów. Są zbyt suche i bezbarwne, by były książką dla szerszej masy czytelników. Jest to raczej pierwsza próba relacji osobistej z przeżyć i działalności, pisana bez perspektywy historycznej, bez możliwości korzystania z uporządkowanych archiwów, w nielicznych chwilach wolnych, aluję, że nie zdołałem ujawnić w niej należycie poświęcenia i bohaterstwa naszego Wielkiego Narodu oraz z mych uczuć osobistych -przywiązania do Żołnierza Polskiego.

Była to opinia człowieka skromnego, który nie chciał podkreślić swojego stanowiska w PSZ i roli, jaką odegrał w historii.






HISTORIA / KULTURA W PAI - ARCHIWUM

COPYRIGHT

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


ARTYKUŁY DZIAŁU HISTORIA/KULTURA PAI WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS   10 072 587   RAZY






HISTORIA I KULTURA
W POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ


Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
Józef Piłsudski

W DZIALE HISTORIA - KULTURA PAI ZNAJDZIECIE PAŃSTWO 1477 TEMATÓW



×
NOWOŚCI ARCHIWUM DZIAŁANIA AGENCJI HISTORIA-KULTURA BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU