Noc Kupały

czyli święto najkrótszego dnia w roku


Noc Kupały to pogańska tradycja Słowian, związana z letnim przesileniem. Święto obchodzi się podczas najkrótszej nocy w roku, czyli w Polsce z 21 na 22 czerwca. Dawniej było związane z czczeniem ognia, wody, słońca i księżyca. Miało to wpływać na plony, miłość oraz płodność. Obecnie święto opisuje się jako alternatywę dla walentynek.

Nazwa pochodzi od indoeuropejskiego „kump”, oznaczającego grupę/gromadę. Czasami zamiennie używa się też określenia „Sobótka”, które związane jest z legendą o młodej dziewczynie, która nosiła to imię. W noc letniego przesilenia miała wyjść za swojego narzeczonego, który wrócił z wojny. Nagle ich wioska została zaatakowana przez wrogów, a Sobótka zginęła trafiona w serce. Od tej pory, na jej cześć, święto zaczęto nazywać tym imieniem.


NOC KUPAŁY - ZWYCZAJE

Najpopularniejszymi zwyczajami związanymi z Nocą Kupały są: ogniska, wróżby, tańce, a przede wszystkim słynne wianki. Dziewczęta rzucały do rzeki plecionki kwiatów z zapalonymi świecami, pozwalając by te poddały się jej nurtowi. Jeśli jakiś kawaler wyłowił wianek, oznaczało to, że młódka szybko wyjdzie za mąż. Jeśli wianuszek popłynął dalej, to nie mogła liczyć na prędki ślub. Kiedy zatonął, jego właścicielka skazana była na bycie starą panną. Tradycje te pielęgnowane są do dzisiaj, a samo święto cieszy się dużym zainteresowaniem.

Z obrzędami Nocy Kupały mocno walczył kościół, który próbował narzucić swoje święto, czyli Wigilię św. Jana. Miało to piętnować pogaństwo oraz wpłynąć na popularyzację chrześcijaństwa.TROCHĘ KULTURY - INDEX

facebook