SWP

   Litwa
 2021-01-26 Robert Tworogal – ze statuetką św. Krzysztofa!

Mistrz Europy w gimnastyce sportowej 26-letni Polak z Wilna Robert Tworogal został jednym z dziesięciu tegorocznych laureatów Nagrody św. Krzysztofa, przyznawanej przez stołeczny samorząd za rozsławianie imienia Wilna w kraju i na świecie. Nazwiska uhonorowanych ogłoszone zostały w poniedziałek, 25 stycznia – w 698. rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki o Wilnie. Z powodu obowiązującej kwarantanny uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się 25 lipca – w dniu św. Krzysztofa, patrona Wilna – w stołecznym Ratuszu.

Jak przypomina portal Wilnoteka, Robert Tworogal jako pierwszy w historii Litwy gimnastyk sportowy wywalczył złoty medal Mistrzostw Europy w Gimnastyce Sportowej Mężczyzn. Był najlepszy w ćwiczeniach na drążku. Zdobył też brązowy medal w ćwiczeniach na poręczach. Mistrzostwa miały miejsce w grudniu 2020 roku w Mersinie w Turcji.

Polak z Wilna jest też złotym medalistą II Igrzysk Europejskich, które odbyły się w czerwcu 2019 roku w Mińsku (Białoruś). Wtedy też najlepszy był w ćwiczeniach na drążku i wtedy to wywalczył przepustkę na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio. Jak wiadomo, z powodu pandemii koronawirusa igrzyska w minionym roku zostały odwołane i odbędą się w Japonii w roku bieżącym.

Robert ma już doświadczenie udziału w olimpiadzie. W 2016 roku jako jedyny Polak z Litwy uczestniczył w XXXI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Uplasował się wtedy na 42. miejscu, zdobywając 82,497 pkt. W osiągnięciu wyższego miejsca przeszkodziła mu kontuzja środkowego palca, której doznał już w pierwszej konkurencji na poręczach. Mimo to nie wycofał się z walki i godnie wystąpił na wszystkich pozostałych przyrządach.

Życzymy Robertowi udanych startów podczas tegorocznych igrzysk w Japonii!

Wśród laureatów tegorocznej – 23. edycji – Nagrody św. Krzysztofa znaleźli się również: architekci Petras Išora i Ona Lozuraitytė, organistka, kierownik Centrum Muzyki Religijnej Renata Marcinkutė Lesieur, dyrektor Muzeum Dziedzictwa Sakralnego w Wilnie Sigita Maslauskaitė-Mažylienė, doktor nauk biologicznych w zakresie biochemii, biofizyki i biologii molekularnej Daumantas Matulis, zespół muzyki współczensej Synaesthesis, perkusista, kompozytor, mecenas Vladimiras Tarasovas, rektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Medarda Czobota dr Zita Žebrauskienė, jedno z największych prywatnych centrów badań naukowych w Europie Środkowej i Wschodniej spółka Thermo Fisher Scientific Baltics.

W ciągu ponad 20 lat statuetkę św. Krzysztofa za wybitne zasługi dla Wilna przyznano zaledwie kilku Polakom i jednemu zespołowi. W 1999 r. nagrodę otrzymał ówczesny nadkomisarz policji Antoni Mikulski, w 2000 r. – wileńska policjantka Bożena Bewza-Gruodienė, w 2011 r. – śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, w 2014 r. – założycielka i dyrektor Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie s. Michaela Rak, w 2016 r. – ówczesna prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska, 2017 r. – Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia”.

Statuetki św. Krzysztofa, patrona Wilna, są przyznawane od 1998 roku. Jest to nagroda za dokonania w dziedzinie nauki, biznesu, kultury, sztuki, edukacji, sportu, prawa, architektury, działalności charytatywnej, ochrony zdrowia publicznego, medycyny, rozwoju turystyki. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać organizacje i instytucje oraz osoby prywatne. Spośród nadesłanych kandydatur kapituła wybiera maksymalnie dziesięciu laureatów, którzy otrzymują statuetkę z rąk mera Wilna.

Z powodu obowiązującej kwarantanny uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się 25 lipca – w dniu św. Krzysztofa – w wileńskim Ratuszu.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: http://www.wilnoteka.lt/
Fot. LTOK/Kipras ŠtreimikisW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ