SWP

   Świat
 2021-02-19 Perseverance wylądował

Wylądował. Łazik Perseverance wylądował na Marsie o godz. 21:55 polskiego czasu - poinformowała NASA. Tuż po tym Perseverance wysłał na Ziemię pierwszą fotografię wykonaną na Marsie.

Perseverance przywiózł na Marsa trzy czipy komputerowe z nazwiskami 11 milionów osób, które wzięły udział w akcji „Wyślij swoje imię na Marsa”. Wśród nich jest też 33 352 polskich nazwisk i 7525 czeskich. Polskę reprezentuje m.in. - Jarosława Juszkiewicza, rzecznika Planetarium Śląskiego w Chorzowie, zaś Czechy - to nas bardzo cieszy - współpracownik polonijnego "Zwrotu", astrofizyk Roman Strzondała.

W maszynę wlutowano też niewielką aluminiową płytkę. Prostokąt o wymiarach 8 na 13 centymetrów ma wygrawerowaną Laskę Eskulapa. Ma być to hołd dla pracowników medycznych walczących z pandemią koronawirusa.

Inny polski wkład to mechaniczno-elektryczne połączenie między łazikiem a lądownikiem. Łazik jest wyposażony w mechanizm zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę SENER Polska. Urządzenie działające na zasadzie pępowiny połączy lądownik z pojazdem badawczym i zapewni jego zasilanie po dotarciu na powierzchnię Czerwonej Planety.

I pomyśleć, co by to było, gdybyśmy nadal uważali, że wszystko kręci się wokół nas...


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ