SWP

   Ukraina
 2021-02-23 W ODESSIE JĘZYK POLSKI JEST CENNY

21 lutego cały świat obchodzi Dzień Języka Ojczystego. Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie co roku celebruje to święto w sposób wielowymiarowy.

Obchody Dnia Języka Ojczystego zaczęły się jeszcze 19 lutego, kiedy w Odesa National Scientific Library odbyło się spotkanie przedstawicieli Rady Mniejszości Narodowych. Denis Majdaniuk przedstawił publiczności sylwetkę wybitnego polskiego poety Cypriana Kamila Norwida. W murach najstarszej Biblioteki w Odessie zabrzmiały wiersze wieszcza narodowego, którego w 2021 roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin.

Z kolei 21 lutego członkowie Związku Polaków z Odessy świętowali razem z Biblioteką Miejską im. Iwana Franki oraz przedstawicielami innych mniejszości narodowych. Anna Andriejewa oraz Wladysław Maksimow piękną polszczyzną recytowali widzom wiersze a Natalia Plochotnik zapoznała wszystkich z polską poezją śpiewaną. Występy nagrodzono rzęsistymi oklaskami.

Zadbano również o to, aby język polski był obecny także w Bibliotece Franki, która w tym roku obchodzi 130. rocznicę z dnia założenia. Dlatego na ręce pani dyrektor Biblioteki przekazano prezent - książki w języku polskim.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w OdessieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ