Po 181 latach i z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią Covid-19, odsłonięto w Welaregang, tablicę upamiętniającą wyruszenie 9 marca 1840 r. ekspedycji Strzeleckiego i Macarthura z farmy Hay’a i Chalmersa. Po trzydniowej intensywnej wędrówce, 12 marca już dobrze po południu Strzelecki stanął na najwyższym szczycie Muniang, czyli Gór Śnieżnych. Tak więc trasa Welaregang - Geehi Walls - Hannels Spur - Mt Townsend - Góra Kościuszki spina tę słynną eskapadę.
W czasie II wojny Niemcy pozbawili Polskę niepodległości i burzyli pomniki Kościuszki. Wtedy to, 12 marca 1940 r., w stulecie nazwania Góry, Australia odsłoniła na jej szczycie pamiątkowe tablice mosiężne ufundowane ze składek dzieci szkolnych.
Obecnie, 9 marca przy miłej słonecznej pogodzie Ambasador RP, Michał Kołodziejski oraz parlamentarzysta Justin Clancy odsłonili w Welaregang gustowną zasłonkę z aborygeńskimi wzorkami zasłaniającą mosiężną tablicę ufundowaną przez Kosciuszko Heritage oraz przez lokalne władze Snowy Valleys Council. Po odsłonięciu nastąpiła seria zwykłych w takich okazjach sesji zdjęciowych, przy czym pojawiła się niespodzianka: rozwinięcie 13 metrowego baneru z napisem ‘THANKS & „DZIĘKUJĘ” TO THE POLISH FIREFIGHTERS FROM PORĘBA SPYTKOWSKA, FOR YOUR GENEROUS DONATION TO REHABILITATE KOSCIUSZKO NATIONAL PARK’.
Była to dobrze wykorzystana okazja do podziękowania polskim strażakom i Polakom, którzy rok temu hojnie zebrali 420 000 PLN donacji na odbudowę Parku Kościuszki po pożarach w 2019-2020 r. Był to wspaniały gest zwykłych polskich ludzi, którzy zgodnie z hasłem „myśl globalnie, działaj lokalnie” pokazali jak drogą jest im Góra Kościuszki w odległej Australii. Prezydent Polski, Andrzej Duda 13 lutego 2020 r. przekazał osobiście ten dar Ambasadorowi Australii w Polsce. Relacja tutaj. W języku angielskim tutaj.
Polonia australijska również dołożyła się do donacji, ale krajowej ofiarności nie była w stanie dorównać. Obecna uroczystość związana z Górą i Parkiem Kościuszki była też dobrą okazją do przypomnienia Australijczykom o tym, że Góra jest Polakom bliska i że jesteśmy chętni do pomocy w dbaniu zarówno o nią jak i o otaczającą przyrodę.
Baner z podziękowaniami pokazano również w czasie wycieczki ekologicznej pod samą Górą Kościuszki, na dzień przed odsłonięciem tablicy w Welaregang. W wyprawie zorganizowanej przez Narodowy Park Kościuszki brała udział młodzież polonijna. Jej celem było pokazanie jak przebiega regeneracja Parku Kościuszki, jak ofiarowane pieniądze zostały wykorzystane oraz zachęcenie młodzieży polonijnej do angażowania się w ochronę unikalnej przyrody Parku. Przypomnijmy też o podobnej w charakterze wycieczce ekologicznej zorganizowanej 18 lutego 2021 r. przez Park Kościuszki dla Fundacji Parków Narodowych, w której wziął udział ambasador RP, Michał Kołodziejski oraz przedstawiciel Kosciuszko Heritage.
Specjalnie dla Polonijnej Agencji Informacyjnej - Andrzej Kozek
Kosciuszko Heritage Inc
Australia
EFEKTY POLSKIEJ ZBIÓRKI NA ODBUDOWĘ PARKU NARODOWEGO KOŚCIUSZKI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.