SWP

   Uzbekistan
 2021-03-20 POLSKA MARZANNA I UZBECKI NAWRUZ

Jakież było zdziwienie grupy dzieci uczących się przy stowarzyszeniu Świetlica Polska, gdy jej Prezes - Oleg Skuridin wszedł do klasy z dużą kukłą wykonaną ze słomy, owiniętą szarym płótnem. Na jej piersiach widniał napis: Marzanna.

Na początku z poważnym wyrazem twarzy żartował, że pani Marzanna zastąpi panią Agnieszkę prowadzącą zajęcia (nauczycielkę skierowaną przez ORPEG). Później wyjaśniło się, że uczniowie otrzymali zadanie specjalne: mieli udekorować Marzannę i dowiedzieć się o starosłowiańskiej tradycji żegnania zimy i witania wiosny.

Dzieci były miło zaskoczone, że polska tradycja odbywa się w tym samym czasie, czyli 21 marca, co uzbeckie święto Nawruz - w tradycji krajów Azji Centralnej Nowy Rok. W Taszkencie dekoruje się wtedy wiosennymi symbolami ulice, na słupach powiewają różnokolorowe flagi, a nocą główne arterie miasta zdobią iluminacje w kształcie barwnych tulipanów, motyli, ptaków, słońca. Na bazarach sprzedawcy latawców przeżywają prawdziwe oblężenie.

Kreatywni uczniowie, w czasie zdobienia Marzanny, nie zapomnieli o obecnej sytuacji pandemicznej i postanowi założyć słomianej kukle maskę i rękawiczki. Następnie próbowali wyrzuć ją przez okno, ale nie udała im się ta sztuka, ponieważ w tych dniach w Uzbekistanie notowano jeszcze niskie temperatury, słońca nieczęsto gościło na niebie, więc zima nie dawała za wygraną. Marzanna zniknie zapewne potem z klasy, kiedy odejdzie astronomiczna zima, a ciepła i słoneczna wiosna na dobre zagości na uzbeckiej ziemi.


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ