SWP

   USA
 2021-03-31 100 lat Polskiej Narodowej Unii Kredytowej

Trudno uwierzyć, że minęło już 100 lat od powstania Polskiej Narodowej Unii Kredytowej. Założona sto lat temu w Chicopee, MA przez grupę Polaków instytucja nadal funkcjonuje i nadal realizuje swoją misję, nie tylko świadcząc usługi finansowe w zachodnim Massachusetts i Connecticut, ale też wspierając lokalną społeczność.

STO LAT HISTORII

Unie kredytowe to instytucje finansowe, które stawiają sobie za cel działanie dla poprawy sytuacji materialnej i szans życiowych swoich członków oraz ich rodzin. Różnią się od banków tym, że to właśnie członkowie są właścicielami instytucji, a zyski inwestowane są w inicjatywy społeczne bądź w samych członków w formie lepszych oprocentowań lokat lub niższych stóp procentowych w przypadku pożyczek. Cechuje je również spółdzielczy model zarządzania. Unie kredytowe rozpowszechniły się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Są oparte na przejrzystych zasadach i stanowią doskonałą alternatywę wobec parabanków i firm pożyczkowych, które nierzadko stosują nieetyczne praktyki. Jednak u podstaw idei powstawania i działania unii kredytowych leżą nie tylko przesłanki ekonomiczne. Chodzi w nich bowiem nie tylko o umożliwienie ludziom równego dostępu do usług finansowych, ale również o rozwijanie myśli solidaryzmu społecznego, uwrażliwianie na potrzeby innych i wspólne działanie dla ich dobra. Takie też idee przyświecały grupie piętnastu polskich imigrantów, którzy w 1921 roku postanowili założyć w Chicopee instytucję, która umożliwiłaby łatwe i bezpieczne gromadzenie oszczędności i udzielałaby niskooprocentowanych pożyczek dostępnych dla członków lokalnej społeczności.

Polska Narodowa Unia Kredytowa powstała dokładnie 15 marca 1921 roku. Kapitał początkowy wynosił zaledwie 350 dolarów. Instytucja początkowo mieściła się w szerokim na 15 stóp i długim na 25 stóp biurze przy 222 Exchange Street w Chicopee, współdzielonym z innymi biznesami z branży nieruchomości i ubezpieczeń. Jednak od samego początku członkostwo było otwarte dla każdego. Nie ulega wątpliwości, że na przestrzeni lat zachodziło wiele zmian, ale najwyższa jakość świadczonych od lat usług i bankowość na wysokim poziomie pozostały niezmienne. Tym, co również wyróżnia polską unię kredytową spośród innych tego typu instytucji, jest prawdziwe i potwierdzone licznymi przykładami zaangażowanie w życie lokalnej społeczności.

SPOŁECZNE ZAANGAŻOWANIE I NAJWYŻSZA JAKOŚĆ USŁUG

Podsumowując jubileusz 100-lecia Polskiej Narodowej Unii Kredytowej, Jim Kelly – prezes i dyrektor generalny PNCU – powiedział: „W ciągu ostatnich 100 lat PNCU była w stanie pomóc zarówno osobom fizycznym, firmom, jak i całym społecznościom. Pomogliśmy wielu rodzinom spełnić ich marzenie o pierwszym własnym domu, pomogliśmy wielu młodym ludziom zrealizować marzenie o studiach i wyższym wykształceniu, pomogliśmy także wielu osobom zaoszczędzić na ich przyszłość. Z niecierpliwością czekamy na kolejne 100 lat służby społeczności”.


PAI

Jim Kelly – prezes i dyrektor generalny PNCU


I podczas gdy gospodarka nadal mocno odczuwa skutki pandemii COVID-19, Jim Kelly podkreśla, że nawet w trudnych czasach na PNCU można polegać. – PNCU to dobry wybór, zarówno na czasy pogody, jak i na czas burzy. Świętujemy nie tylko samo 100-lecie istnienia, ale także nasze osiągnięcia, dzięki którym staliśmy się jednym z głównych graczy w branży finansowej w zachodnim Massachusetts, z aktywami oscylującymi wokół 700 milionów dolarów – twierdzi Kelly.

– To przełomowy rok dla Unii Kredytowej. Niewiele jest organizacji, które mogą powiedzieć, że istnieją tak długo, jak PNCU – mówi Sarah Mailhott, manager ds. marketingu w PNCU. – Założyciele Polskiej Narodowej Unii Kredytowej postrzegali jej utworzenie jako sposób na zapewnienie swojej społeczności możliwości oszczędzania i pożyczania pieniędzy. Pięć pokoleń później nadal dostarczamy wyjątkowe produkty i usługi, na które ludzie liczą – dodaje.

Ze względu na COVID-19 niemożliwa była organizacja jubileuszowej uroczystości, jednak w każdym z oddziałów PNCU można dostać kopię Broszury Historycznej Polskiego Związku Kredytowego lub Kalendarz Stulecia 2021.

Polska Narodowa Unia Kredytowa z siedzibą w Chicopee jest unią kredytową oferującą pełny zakres produktów konsumenckich i biznesowych. PNCU posiada osiem oddziałów zlokalizowanych w Chicopee, Granby, Westfield, Southampton, Hamden i Wilbraham. Usługi online dostępne są na www.pncu.com, PNCU posiada również profil na facebook.com/PolishNationalCreditUnion.

Depozyty są federalnie ubezpieczone przez National Credit Union Administration (NCUA), a także przez Massachusetts Credit Union Share Insurance Corporation (MSIC). Numer NMLS Polskiej Narodowej Unii Kredytowej to 439259.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Biały Orzeł / oprac. JLSW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ