SWP





   Polska




 2021-06-18 Aleksander Zelwerowicz - człowiek teatru

66 lat temu w Warszawie zmarł Aleksander Zelwerowicz. Był prawdziwym człowiekiem teatru, przez swoją wielość kompetencji: aktora, reżysera, dyrektora scen i w końcu pedagoga

Aleksander Zelwerowicz pochodził z rodziny o patriotycznych korzeniach, po przeprowadzce do Warszawy chodził do IV Gimnazjum Męskiego, gdzie jednak nie zdał egzaminów. Następnie uczęszczał do gimnazjum w Orle, do Warszawy powrócił w 1896 roku, kiedy to rozpoczął naukę w Szkole Handlowej Kronenberga, a w 1897 roku w Klasie Dykcji i Deklamacji Konserwatorium Muzycznego. Po zakończeniu szkół wyjechał na studia do Genewy, gdzie przebywał w latach 1898-1899, po czym przyjechał do Polski na wakacje i do Szwajcarii już nie powrócił.

Jako aktor zadebiutował już w 1896 roku w teatrze ogródkowym w Komedii omyłek Williama Szekspira. Od 1899 roku związany był z teatrem łódzkim, a potem krakowskim, dokąd zaprosił do Józef Kotarbiński. Tam stał się cenionym aktorem komediowym i dramatycznym oraz reżyserem, wystąpił w kilkudziesięciu sztukach. Był dyrektorem scen w Wilnie i Łodzi. W 1911 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie najpierw współpracował z Teatrem Polskim Arnolda Szyfmana, a potem również Redutą Osterwy oraz Teatrem Wielkim. Od 1932 roku był dyrektorem Teatru Narodowego. Również w 1932 roku, wespół z Leonem Schillerem utworzył, w oparciu o Szkołę Dramatyczną Konserwatorium Warszawskiego, Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej, który stał się protoplastą powojennej Akademii Teatralnej. Po śmierci Aleksandra Zelwerowicz w 1955 roku akademia zyskała właśnie jego imię.

Podczas okupacji niemieckiej wycofał się z życia teatralnego. Wraz z córką Heleną ukrywał w swoim mieszkaniu czworo Żydów, uciekinierów z getta warszawskiego. Po wojnie nadal występował w teatrze. Aleksander Zelwerowicz został pochowany na Cmentarzu Wojskowym, a jego imię nadano jednej z ulic na Sadybie. W październiku 1977 roku został odznaczony pośmiertnie, wraz z córką Heleną Orchon-Zelwerowicz, medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" przyznawanym przez izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem osobom ratującym Żydów w czasie Holokaustu.


ALEKSANDER ZELWEROWICZ W DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI




POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ



Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.



SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 15 255 447 RAZY





Projekt w 2023 roku dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów





×