SWP

Litwa

2021-06-20 Medalowe żniwo biegaczy z rejonu wileńskiego na XVIII Międzynarodowych Biegach im. Ireny Szewińskiej

11 czerwca na zaproszenie dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku – Krzysztofa Łachmańskiego, 8-osobowa delegacja biegaczy Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego po raz kolejny wzięła udział w XVIII Międzynarodowych Biegach im. Ireny Szewińskiej – wielokrotnej mistrzyni igrzysk olimpijskich.

W czwartek w godzinach popołudniowych przybyliśmy do Pułtuska, zakwaterowaliśmy się w starym zamku – „Domu Polonii” w Pułtusku, następnie spacerem po mieście zwiedziliśmy Ratusz, Regionalne Muzeum i byliśmy na przystani wodnej nad rzeką Narew. Także po kolacji zapoznaliśmy się z miejscem startu na miejskiej plaży i trenowaliśmy na trasie zawodów. W zeszłym roku z powodu pandemii nie braliśmy udziału w biegach. W tym roku do zawodów zgłosiło się prawie 500 uczestników z Polski, Węgier, Ukrainy i przedstawicieli Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego.

Przed startem w centrum miasta przy miejskiej fontannie uroczystego otwarcia biegów dokonali pan Janusz Szewiński (mąż śp. Pani Ireny Szewińskiej) oraz pani Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz – łuczniczka, mistrzyni Europy, olimpijka z Atlanty (1996 r.), Aten (2004 r.) i Pekinu (2008 r.), mistrzyni Europy w łucznictwie. Podczas uroczystości otwarcia pan Janusz Szewiński przekazał na ręce dyrektora – pana Krzysztofa Łachmańskiego niezwykłą pamiątkę – planszę, zawierającą m.in. fotografię Ireny Szewińskiej z autografem oraz replikami wszystkich medali olimpijskich, zdobytych przez Irenę Szewińską.

Swoją obecnością zawody uświetnili także pan poseł Henryk Kowalczyk – Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pani Dorota Skrzypek – I Mazowiecki Wicekurator Oświaty, pan ambasador Witold Rybczyński – przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego, pan Mateusz Miłoszewski – Zastępca Burmistrza Miasta Pułtusk, pan Tomasz Różniak – Skarbnik Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, pan Marcin Nożykowski – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pułtusku, pan Michał Kisiel – Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku.

W zależności od wieku zawodnicy mieli do pokonania od 300 do 1100 metrów. Zawodnicy startowali i biegli po wale przeciwpowodziowym i po przebiegnięciu po rynku miejskim finiszowali przy miejskiej fontannie.

Przed startem nasze dziewczęta trochę się bały, ale liczyłem na medale i one nas nie zawiodły. Pierwsza na starcie stanęła Faustyna Rynkiewicz w grupie dziewcząt 2012 r. ur. i młodsze. Faustyna startowała na dystansie 300 m i na starcie trochę się zatraciła wśród 36 startujących. Po pokonaniu połowy dystansu Faustyna biegła już jako ósma i dobrze przebiegła ostatnie 100 m i finiszowała jako pierwsza, zdobywając złoty medal.

Następnie na starcie 300 m w grupie chłopców 2012 r. ur. i młodsi stanęli Rafał Boban i Maksim Kunczin. Rafał ze startu wybiegł 15, a Maksim 20 wśród 34-osobowej grupy biegaczy. Dobrze biegnącemu na dystansie Rafałowi udało się wyprzedzić prawie wszystkich rywali i stanąć na drugim schodku podium. Maksim na mecie zajął piąte miejsce.

Następnie w grupie dziewcząt 2010-2011 r. ur. na dystansie 500 m startowała Eweta Šidlauskaitė. Eweta na mecie zajęła 17. miejsce wśród 37 startujących. W tej samej grupie wiekowej chłopców Erwin Górski miał do pokonania 700 m. Erwin szybko biegł po wale przeciwpowodziowym, mocno przyśpieszył na ulicach miasta i zajął pierwsze miejsce, zdobywając złoty medal. Eliza Šidlauskaitė w grupie dziewcząt 2008-2009 r. ur. także rywalizowała na dystansie 700 m i zajęła 18. miejsce. Łukasz Mincewicz w tej samej grupie chłopców startował na dystansie 900 m. Łukasz za wolno rozpoczął wyścig, lecz po przekroczeniu drugiej połowy dystansu przyśpieszył i na mecie zajął czwarte miejsce.

Po zakończeniu biegów odbyło się nagrodzenie dyplomami i medalami zdobywców 1.-3. miejsca. Medalistów nagradzali Janusz Szewiński, Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz oraz ambasador Witold Rybczyński. Także zostały nagrodzone najlepsze szkoły w drużynowej klasyfikacji, w grupie szkół podstawowych i klubów sportowych.

Gratulujemy Faustynie, Rafałowi oraz Erwinowi i życzymy udanych startów.