SWP

   Czechy
 2021-09-14 Pamięci lotników i Tadeusza Smugały. 89. rocznica katastrofy w Cierlicku

W minioną niedzielę na Żwirkowisku uczczono 89. rocznicę katastrofy w Cierlicku. To tutaj, na zboczu kościeleckiego wzgórza, 11 września 1932 roku zginęli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Pamięć o tym wydarzeniu kultywują członkowie MK PZKO Cierlicko-Kościelec oraz miłośnicy lotnictwa z Polski i Czech.

Uroczystość rozpoczęła się mszą święta na Kościelcu w intencji lotników oraz zmarłego przed trzema tygodniami prezesa MK PZKO Cierlicko-Kościelec Tadeusza Smugały. Mszę świętą celebrował ks. Rafał Stwora.

Po nabożeństwie zebrani udali się na Żwirkowisko, aby złożyć wieńce i kwiaty pod pomnikiem Lotnika. Wartę przy symbolicznych grobach i pod pomnikiem trzymali jak zwykle niezawodni harcerze z Drużyny Harcerskiej im. Żwirki i Wigury w Cierlicku.

– Dokładnie 89 lat temu w tym miejscu „wystartowali” do wieczności lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, bohaterowie przestworzy, polscy bohaterowie narodowi. Wkrótce po tym to miejsce nazwano Żwirkowiskiem i otoczono opieką. 23 dni temu do wieczności „wystartował” również nasz prezes Tadeusz Smugała, zasłużony działacz społeczny, bardzo ofiarny opiekun Żwirkowiska, który rozumiał, jak wyjątkowe i ważne jest to miejsce dla Polaków na Zaolziu i w kraju – powiedział Jan Przywara z MK PZKO w Cierlicku-Kościelcu.

Podczas uroczystości nie zabrakło gości z Polski. Obecny był poseł Przemysław Drabek, przedstawiciele Podbeskidzkiego Bractwa Kurkowego i XVIII Oddziału Ziemi Cieszyńskiej Związku Polskich Spadochroniarzy, uczniowie z ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie. W uroczystości wzięli również udział: konsul generalna Izabella Wołłejko-Chwastowicz oraz prezes Rady Przedstawicieli Kongresu Polaków w RC Józef Szymeczek.

– Wierzę, że pan Tadeusz jest tutaj z nami i co roku będzie tutaj, a wy także będziecie tu przyjeżdżać. Bo tak jak członkowie MK PZKO w Cierlicku-Kościelcu pielęgnują miłość do Polski, tak Polacy w Polsce powinni pamiętać, że tutaj są Polacy, którzy tak samo kochają Ojczyznę jak my – powiedziała konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

PAI


W Domu Polskim Żwirki i Wigury można były obejrzeć tego dnia stałą wystawę Zwycięzcy przestworzy oraz złożyć wpis w księdze kondolencyjnej Tadeusza Smugały.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Zwrot.czW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3539963 OSÓB