SWP

   Litwa
 2021-09-15 Dożynki w Czarnym Borze

W niedzielę, 12 września, w Czarnym Borze było gwarnie i wesoło. Odbyło tu tradycyjne Święto Plonów – najważniejsze święto rolników, wieńczące ich mozolną pracę na roli.

Święto rozpoczęto od wspólnej modlitwy podczas Mszy Świętej w Kościele pw. Błogosławionego Michała Sopoćki. Modlitwie przewodniczył ksiądz proboszcz Elijas Anatolijus Markauskas. Wierni modlili się w intencji rolników oraz dziękowali Bogu za tegoroczne plony.

Po Mszy Świętej wszyscy udali się na plac przy kościele, gdzie na gości czekało mnóstwo atrakcji.

Organizatorzy święta zadbali o bogaty program artystyczny. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili kolejno: zespół tańca ludowego „Hałas”, zespół wokalny „Borowianka”, zespół wokalny „Pagirių dainoriai”, uczniowie Gimnazjum im. św. U. Ledóchowskiej w Czarnym Borze, uczniowie Gimnazjum w Wołczynach, dzieci z Przedszkola w Wołczynach, przedstawiciele Centrum Usług Socjalnych w Prudziszkach oraz soliści Gabriela Ždanovičiūtė, Austėja Pukinskaitė, Sergej Zorin i Kazimierz Moroz. Każdy występ artystów był szczerze oklaskiwany.

Jakie Święto Plonów bez gościnnych zagród dożynkowych? Przepiękne stoiska z pysznymi wyrobami mięsnymi, pieczywem, przeróżnymi darami tej ziemi oraz rękodziełami przyszykowali przedstawiciele gminy Czarny Bór i gminy Pogiry, Gimnazjum im. Św. Urszuli Ledóchowskiej i Gimnazjum w Wołczunach, także Centrum Usług Socjalnych w Wołczunach oraz Przedszkole w Wołczunach ir Centrum Usług Socjalnych w Prudziszkach.

A na najmłodszych uczestników święta czekał poczęstunek, zabawy na batucie oraz z animatorem, jak też atrakcyjna jazda bryczką zaprzężoną w pięknego konika.

Niezapomniano również o rolnikach, którzy w pocie czoła pracują na ziemi i swoją pracą przyczyniają się do rozwoju gminy Czarny Bór i gminy Pogiry. W tym roku nagrodzeni zostali Witold Jurewicz, Tadeusz Woronowicz, Teresa Mackiewicz oraz rolnicy z Pogir. Z rąk Alberta Narwojsza otrzymali oni podziękowanie oraz prezenty.

Na Święto Plonów przybyli dostojni goście: poseł na Sejm Republiki Litewskiej z ramienia AWPL-ZChR Czesław Olszewski, wicedyrektor administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego Albert Narwojsz, starszy specjalista Wydziału Rolniczego Samorządu Rejonu Wileńskiego Czesława Apolewicz, starosta gminy Czarny Bór Tadeusz Aszkielaniec oraz starosta gminy Pogiry Władysława Trybocka-Wanagiel.

W roli organizatorów Święta Plonów w Czarnym Borze wystąpili: Starostwo gminy Czarny Bór, Centrum Kultury w Czarnym Borze, Starostwo gminy Pogiry.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do tego, aby święto się odbyło, a mieszkańcy i goście świetnie się bawili. Słowa dziękczynienia są kierowane do Starostwa gminy Czarny Bór i Starostwa gminy Pogiry, Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Radominie oraz Związku Polaków na Litwie.

Przybyli na Święto Plonów do Czarnego Boru goście mogli przekonać się, że nie tylko chleba do życia potrzeba, ale także wiele uśmiechu, dobrego nastroju, i przyjaznej atmosfery. A tego dnia nie brakowało.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Samorząd Rejonu WileńskiegoW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3539899 OSÓB