SWP

   Francja
 2021-09-22 Msza św. na "Concorde" w intencji członków Stowarzyszenia Obrońców Krzyża

We wtorek 14 września o godz. 18:30 w dniu Święta Podwyższenia Krzyża, w kościele polskim pw. Wniebowzięcia NMP w Paryżu została odprawiona Msza św. w intencji członków Stowarzyszenia Obrońców Krzyża, naszych rodzin, sympatyków, przyjaciół. Na Eucharystię przybyliśmy ze sztandarem stowarzyszenia. Podczas Eucharystii modliliśmy się za naszą Ojczyznę Matkę – Polskę.

Oczy i myśli nasze w tym dniu skierowane były na wystawiony przy ołtarzu krzyż Chrystusowy, który jest znakiem zwycięstwa i chwały; niesie z sobą nadzieję wiecznego szczęścia.


PAI

fot. Grażyna Aloszko


Dzień ten dla naszego paryskiego Stowarzyszenia Obrońców Krzyża jest wyjątkowy. Przeżyliśmy go we wspólnej modlitwie. Eucharystii przewodniczył Wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. prał. dr Krystian Gawron w asyście poprzedniego proboszcza ks. dra Wacława Szuberta i przybyłego na Eucharystię księdza. Wzruszające słowo Boże o roli krzyża Chrystusowego w naszym życiu wygłosił ks. dr Wacław Szubert. Podkreślił, że Święto Podwyższenia Krzyża Świętego obchodzone jest dopiero po dacie znalezienia krzyża Chrystusowego najprawdopodobniej w dniu 14 września 327 roku przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna. Ksiądz w homilii nawiązał do obecnych czasów; powiedział, że żyjemy w trudnych czasach, trwa walka z Kościołem, katolikami, niszczone i dewastowane są kościoły oraz krzyże przez wandali. Ksiądz nadmienił, że naszym obowiązkiem jako katolików jest stanąć w obronie tych wartości. Przypomniał również o obronie krzyża Chrystusowego przez katolików w Polsce w sierpniu 2010 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Krzyż został postawiony po katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. i stał tam parę miesięcy. Niestety wielu osobom stojący tam krzyż przeszkadzał i próbowano go na różne sposoby usunąć. W dniu 3 sierpnia 2010 r. przyszła po niego procesja i wtedy nastąpiła mobilizacja naszego Narodu i obroniliśmy krzyż na Krakowskim Przedmieściu przed usunięciem w sierpniu. Byłam naocznym świadkiem, bo wraz z synem spędziliśmy pod krzyżem miesiąc czasu. Krzyż obroniła grupka zdeterminowanych wiernych i tacy teraz są potrzebni do obrony krzyża naszej wiary i Kościoła – podkreślił ksiądz w homilii.


PAI

Krakowskie Przedmieście, 3 sierpnia 2010 r., fot. dzięki uprzejmości Marii Jolanty Dźwigały – prezes Stowarzyszenia Obrońców Krzyża


We Mszy św. 14 września br. uczestniczył prezes Federacji Polonii Francuskiej pan Stanisław Aloszko oraz prezes Muzeum Wojska Polskiego pani Grażyna Aloszko. Po zakończonej Eucharystii miło było na chwilę się zatrzymać na placu pod kościołem i porozmawiać. Dawno się nie widzieliśmy w takim gronie ze względu na istniejący Covid-19 i wynikające z tego powodu obostrzenia. Czekamy na dzień, kiedy wszystko wróci do normy i będziemy mogli się normalnie spotykać i działać.


Stowarzyszenie Obrońców Krzyża powstało na bazie działającego od września 2010 r. Społecznego Komitetu Obrońców Krzyża, którego inicjatorką była Maria Jolanta Dźwigała. Nazwa Społecznego Komitetu, a następnie Stowarzyszenia, nawiązuje do katastrofy smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 r., w której zginął m.in. prezydent RP śp. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią (informacje za: obroncykrzyzaparyz.com).


Maria Jolanta Dźwigała


PAI

Krakowskie Przedmieście, 3 sierpnia 2010 r., fot. dzięki uprzejmości Marii Jolanty Dźwigały – prezes Stowarzyszenia Obrońców KrzyżaPAI

Krakowskie Przedmieście, 3 sierpnia 2010 r., fot. dzięki uprzejmości Marii Jolanty Dźwigały – prezes Stowarzyszenia Obrońców KrzyżaInformacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: PolskiFR.frW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675092 OSÓB