SWP

   Polska
 2021-10-22 Inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II

22 października 1978 roku papież Jan Paweł II zainaugurował swój pontyfikat. Na placu św. Piotra w Rzymie sprawował mszę pontyfikalną. Kilka dni wcześniej, 16 października, został wybrany przez konklawe, obradujące po śmierci Jana Pawła II.

Mszę inauguracyjną transmitowało radio do 15 krajów europejskich, w tym do Polski, a także telewizja – na wszystkie kontynenty. Cały świat obserwował moment, gdy podczas oddania hołdu papieżowi, prymas Polski Stefan Wyszyński został serdecznie uściskany przez Ojca Świętego. Papież przemawiał w kilku językach, między innymi po polsku, litewsku, ukraińsku, i węgiersku, co później stało się zwyczajem jego pontyfikatu.

Podczas uroczystości Jan Paweł II powiedział znamienne słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Stały się one przesłaniem jego posługi i nadzieją dla milionów ludzi na świecie. Papież tłumaczył, że chodzi nie tylko o serca ludzkie, ale także inne obszary życia człowieka. Jan Paweł II zwrócił się do ludzi szukających Boga, a także do tych, którzy wątpią lub przeczą jego istnieniu, aby zaufali, że wiara w Chrystusa nadaje życiu sens.

Podczas inauguracji pontyfikatu Jan Paweł II wyraził pragnienie służenia Bogu i wszystkim ludziom. Zapewnił, że jako nowy biskup Rzymu, jest gotów pełnić posłannictwo Świętego Piotra i – tak jak on – złożyć najwyższą ofiarę.

Na mszy pontyfikalnej byli obecni między innymi prezydenci i premierzy wielu państw, król Hiszpanii Juan Carlos I, rodziny książęce oraz misje zagraniczne ze 106 państw i 15 organizacji międzynarodowych. Polskę reprezentowała delegacja z Henrykiem Jabłońskim, przewodniczącym Rady Państwa.

Następnego dnia – 23 października 1978 roku – odbyła się pierwsza audiencja papieska, w której uczestniczyło cztery 4 tysiące Polaków zgromadzonych w auli Pawła VI.


JAN PAWEŁ II - OPRACOWANIE PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838043 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów