SWP

   Polska
 2021-10-21 Henryk Szaro

121 lat temu w Warszawie urodził się Henryk Szaro (Henoch Szapiro), reżyser filmowy i teatralny; autor filmów „Przedwiośnie”, „Na Sybir”, „Rok 1914”, „Dzieje grzechu”, „Pan Twardowski”, „Ordynat Michorowski” i „Kłamstwo Krystyny”

Urodzony w 1900 roku w Warszawie. Pochodzi z żydowskiej rodziny. Jako dziecko mieszkał i uczył się w Rosji. Ukończył szkołę w Saratowie. Następnie Instytut Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Został też absolwentem szkoły przy Teatrze Narodowym w tym samym mieście. Jego mentorem i nauczycielem był Wsiewołod Meyerholda, u którego pracował jako asystent.

Samodzielną karierę rozpoczął jako reżyser w teatrze w Petersburgu. Związał się też z rosyjskim kabaretem “Sinaja ptica”, z którym w roku 1924 przyjechał na występy do Polski, gdzie postanowił osiąść na stałe. W kraju rozpoczął współpracę jako kierownik artystyczny Teatru Stańczyka oraz rozpoczął pracę nad pierwszymi filmami.

Debiutem fabularnym był niemy film “Rywale” z roku 1924. Stworzył łącznie siedem niemych filmów – “Rywale”, “1 z 36”, “Czerwony błazen”, “Zew morza”, “Dzikuska”, “Przedwiośnie”, Mocny człowiek” oraz “Na Sybir” – początkowo niema produkcja, która na ekrany kin weszła już w formie udźwiękowionej. Pracował też nad filmami dźwiękowymi – “Pan Twardowski”, “Dzieje grzechu”, “Trójka hultajska” oraz w języku jidysz – “Ślubowanie”.

Jest współzałożycielem Polskiego Związku Producentów Filmowych i był członkiem został członkiem honorowym francuskiego Union des Artistes Cinematographiques w Nicei. W 1936 wystąpił z PZPF i założył Stowarzyszenie Realizatorów i Techników Filmowych. Szaro traktowany jest jako jeden z najważniejszych reżyserów okresu przedwojennego i jeden z ważniejszych twórców polskiego kina niemego. Niestety większość filmów nie przetrwała do naszych czasów w ogóle lub tylko fragmentarycznie. Niektóre z produkcji Szaro zostały odnalezione i zrekonstruowane – “Mocny człowiek”, “Zew morza”.

Podczas wojny wyjechał do Wilna. Wrócił jednak do Warszawy, gdzie w roku 1942 roku został zastrzelony podczas akcji likwidacyjnej getta.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838098 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów