SWP

   Litwa
 2021-10-22 Światowy Dzień Mycia Rąk

Każdego roku 15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. W tym roku uczniowie klas 1-4 Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie oraz oraz zeróweczka Filii Nauczania Początkowego w Mariampolu wzięli czynny udział w tym wydarzeniu, ponieważ jest to doskonały sposób na uświadomienie, że mycie rąk ma ogromny wpływ na nasz stan zdrowia i może uchronić nas przed wieloma chorobami, szczególnie w czasach pandemii.

Uczniowie obejrzeli film pt.: „Prawidłowe mycie rąk”. W trakcie zajęć dzieci zdobyły wiedzę na temat zarazków bytujących na brudnych dłoniach oraz chorób przenoszonych za ich pośrednictwem. Dowiedziały się również, kiedy i w jakich sytuacjach powinny myć ręce, aby być zdrowymi, a także zapoznały się z techniką dokładnego i skutecznego mycia rąk. Następnie wszyscy uczniowie w praktyce mogli dokładnie zgodnie z instrukcją umyć swoje ręce, a do tego użyły swego ulubionego mydełka przyniesionego z domu.

Dzień Mycia Rąk, dostarczył wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne nawyki i umiejętności należy kształtować od najmłodszych lat. Pamiętajmy o częstym i skutecznym myciu rąk!


By zwrócić uwagę na problem brudnych rąk, UNICEF zainicjował w 2008 roku obchody Światowego Dnia Mycia Rok (ang. Global Handwashing Day – GHD), jako akcję edukacyjną na ten temat.

UNICEF podaje, że każdego dnia ok. 1,4 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera na skutek chorób spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. Przede wszystkim niemycie rąk prowadzi do biegunki i infekcji dróg oddechowych, które również mogą prowadzić do zahamowania wzrostu, niskiej wagi i opóźnienia w rozwoju dziecka.

Najprostszą i najtańszą metodą ograniczenia liczby zachorowań jest mycie rąk za pomocą mydła. „Każdy z nas, każda matka, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności myjąc ręce wodą z mydłem może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. Jeśli wiedziałbyś, jak uczynić świat lepszym, to z pewnością byś to zrobił. Okazuje się, że każdy z nas ma taką możliwość – po prostu trzeba myć ręce wodą, dodać mydło, spienić i spłukać czystą wodą” – mówi Sanjay Wijesekera z UNICEF.

Pamiętajmy, by myć ręce w ciepłej wodzie z mydłem przez ok. 20-30 sekund. Dzięki temu wprowadzimy najprostszą profilaktykę, co pomoże nam uchronić się od chociażby grypy i zatruć pokarmowych.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w RudominieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3838046 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów