SWP

   Rosja
 2021-10-23 W Moskwie odbyło się X Ogólnorosyjskie Dyktando z Języka Polskiego

X Ogólnorosyjskie Dyktando z Języka Polskiego, które odbyło się w sobotę 16 października w Moskwie, w tym roku było poświęcone 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. Podobnie jak wcześniej, wydarzenie zostało zorganizowane przez Federalną Polską Autonomię Narodowo-Kulturalną „Kongres Polaków w Rosji” przy wsparciu Rady przy Prezydencie FR ds. Stosunków Narodowościowych i Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego (RGGU), a także Ambasady RP w Rosji.

Podczas otwarcia w prezydium byli obecni prezes FPANK „Kongres Polaków w Rosji” Halina Subotowicz-Romanowa, prorektor RGGU Wiera Zabotkina, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rosji Sławomir Łuczak i kierownik Zakładu (katedry, wydziału ) Slawistyki i Studiów Środkowoeuropejskich RGGU prof. Siergiej Skorwid.


PAI


W swoim wystąpieniu prorektor Zabotkina podkreśliła, że historyczny budynek przy placu Miusskim, w którym odbywa się dyktando, powstał dzięki zaangażowaniu „wielkiego Polaka i obywatela Rosji”. Uczelnia jest spadkobierczynią tradycji Wolnego Uniwersytetu Ludowego, który został ufundowany ze środków gen. Alfonsa Szaniawskiego dla wszystkich niezależnie od płci i narodowości. Generał aktywnie wspierał też działalność polonijną i w 1906 roku otworzył m. in. Stowarzyszenie „Dom Polski” przy zaułku Milutińskim.

Podczas poprzednich edycji dyktanda w auli było ponad dwustu osób, ale z powodu ograniczeń sanitarnych w tym roku tę liczbę ograniczono do pięćdziesięciu. Ponad stu uczestników, w tym wielu członków organizacji polonijnych z całej Rosji, dołączyło do imprezy przez Internet. Wśród miast, które uczestniczyły w dyktandzie były m. in. Briańsk, Czeboksary, Czelabińsk, Jekaterynburg, Kaliningrad, Krasnodar, Krasnojarsk, Kursk, Moskwa, Petersburg, Piatigorsk, Samara, Stawropol, Tomsk, Ufa i Włodzimierz. Brali udział zarówno dorośli jak i dzieci.

Po dyktandzie młodzi członkowie Moskiewskiej Autonomii Narodowo-Kulturalnej Polaków „Dom Polski” zaprezentowali współczesną interpretację poezji Norwida w muzyce i wierszu. Prof. Skorwid opowiedział o tłumaczeniach utworów Cypriana Kamila Norwida na język rosyjski.

Po sprawdzeniu prac uczestników, piszących w auli Uniwersytetu oraz on-line, komisja na czele z nauczycielką języka polskiego Lilią Goszowską ogłosiła wyniki dyktanda. Pierwsze miejsce zajęła Lubow Ryczkowa-Makiejewa z Moskwy, drugie miejsce Michaił Kosariew z Kurska i trzecie miejsce Nadieżda Woskriesienskaja z Samary. Oprócz tego wyróżniono jedenaścioro uczestników i troje dzieci w wieku od dwunastu do szesnastu lat.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Kongres Polaków w RosjiW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 3837870 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów