SWP

   Czechy
 2021-11-24 Wystawa z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Hradcu Kralove

22 listopada 2021 r. na Uniwersytecie w Hradcu Kralove odbyło się otwarcie wystawy plenerowej pt. „Republika Obu Narodów i historia pierwszej europejskiej konstytucji”.

Wzięli w niej udział szefowie ambasad Polski i Litwy w Pradze, chargé d’affaires Antoni Wręga i ambasador Laimonas Talat-Kelpsza, wysłannik Swiatłany Cichanouskiej Dzianis Kuchynski, Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj oraz przedstawiciele uczelni: dr Jan Prouza, dziekan Wydziału Filozoficznego, dr Leona Stašová, prorektor ds. kontaktów zagranicznych oraz dr Jan Květina, autor koncepcji wystawy.

Przedstawiciele Polski i Litwy podkreślili w swoich wystąpieniach bezprawność reżimu Aleksandra Łukaszenki oraz jego agresywnych działań na granicach z Polską i Litwą i zaakcentowali rolę Cichanouskiej w reprezentowaniu białoruskiego społeczeństwa.

Dzianis Kuchynski, doradca do spraw zagranicznych liderki wolnej Białorusi Swiatłany Cichanouskiej, podkreślił, że walka o demokrację to długi i ciągły proces, składający się nie tylko z wielkich marszów, ale i z małych kroków. „Ta wystawa, którą przygotowaliśmy wspólnie z ambasadami Litwy i Polski, a której gospodarzem jest obecnie Uniwersytet Hradec Kralove, jest również ważnym wydarzeniem na naszej drodze do wolności. Wspiera, inspiruje i promuje ostateczne zwycięstwo” - powiedział Kuchynski.

Wspólna polsko-litewsko-białoruska wystawa została wcześniej zaprezentowana w Pradze, Brnie, Libercu i Ostrawie. W Hradcu Kralove można ją oglądać do 29 listopada br.

Fot: Ambasada Republiki Litewskiej w Pradze


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033383 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów