SWP

   Litwa
 2021-11-27 MEDALE, NAGRODY I WYRÓŻNIENIA DLA NAUCZYCIELI POLSKICH NA LITWIE

W Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie odbyło się podsumowanie 27. edycji konkursu „Najlepsza szkoła – najlepszy nauczyciel”. Podczas tej uroczystości goszczący na Litwie wiceminister edukacji i nauki RP Tomasz Rzymkowski wręczył również medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla rozwoju polskiej oświaty, zaś Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski w towarzystwie Sebastiana Jaworowskiego, członka Zarządu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" wręczyli nagrodę im. Grażyny Langowskiej wyróżnionemu nią nauczycielowi Adamowi Błaszkiewiczowi - dyrektorowi Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Nagrodzony Adam Błaszkiewicz nie mógł odebrać nagrody ze względów zdrowotnych w trakcie Gali która miała miejsce w Olsztynie 25 października tego roku. Z tego względu uroczystość wileńską połączono z wręczeniem przez wiceministra edukacji i nauki RP Tomasaz Rzymkowskiego medali Komisji Edukacji Narodowej "za szczególne zasługi dla rozwoju polskiej oświaty" oraz podsumowaniem 27. edycji konkursu „Najlepsza szkoła – najlepszy nauczyciel”.

„Dziś na Wileńszczyźnie mamy wielkie święto oświaty polskiej – uroczystość podsumowania konkursu „Najlepsza szkoła – najlepszy nauczyciel”, a także wręczenie medali Komisji Edukacji Narodowej dla najlepszych nauczycieli i zasłużonych działaczy dla zachowania oświaty polskiej na Wileńszczyźnie. Medale Komisji Edukacji Narodowej to najwyższe odznaczenie Ministerstwa Edukacji i Nauki RP” – zagajając spotkanie powiedział Józef Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.

Podczas uroczystości Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymało 19 nauczycieli i 13 osób zasłużonych dla zachowania oświaty polskiej na Litwie. Wręczył je przebywający z wizytą na Litwie wiceminister edukacji i nauki RP Tomasz Rzymkowski.

„W imieniu rządu RP wszystkim Państwu, odznaczonym jak również tym nieodznaczonym, dzisiaj składam najwyższe wyrazy uznania i podziękowania za Państwa trud, aktywność w dziedzinie edukacji, kultury, troski o naszą tożsamość na Wileńszczyźnie i na całym terytorium Republiki Litewskiej” – powiedział Rzymkowski.

Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: Waldemar Tomaszewski, Rita Tamašunienė, Beata Pietkiewicz, Czesław Olszewski, Zdzisław Palewicz, Maria Rekść, Edyta Tamošiūnaitė, Maria Pucz, Stanisław Pieszko, Zdzisława Drewnel, Joanna Szczygłowska, Andrzej Junda, Walenty Wojniłło oraz nauczyciele: Paweł Stankiewicz, Regina Sawlewicz, Mirosława Salnik, Anna Łastowska, Regina Sinkevičienė, Mirena Garackiewicz, Irina Dawlidowicz, Bożena Szarandina, Waleria Raczyńska, Jadwiga Pumpalavičienė, Żaneta Jankowska, Waleria Adomaitis, Elwira Markiewicz, Wioleta Kuczyńska, Grażyna Klenowska, Jadwiga Ksenzowa, Halina Smykowska, Teresa Bielak, Anna Wankiewicz.

Nagroda im. Grażyny Langowskiej - związanej z Olsztynem działaczki opozycji antykomunistycznej, związkowca NSZZ "Solidarność", posłanki na Sejm RP, nauczycielki i kuratora oświaty - została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Fundatorami nagród przyznawanych w trzech kategoriach są trzy instytucje: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. Adam Błąszkiewicz otrzymał ją w kategorii "nauczyciele, wychowawcy i instytucje polonijne".

"To niezwykle ważny moment" – podkreślał przed przyznaniem nagrody prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Piotr Bonisławski. "Z jednej strony, po wielu latach, spełniamy moralny obowiązek wyrażenia wdzięczności dla śp. Grażyny Langowskiej za jej świadectwo życia napełnionego staraniem o dobro ojczyzny, dobro polskiej oświaty. Z drugiej strony świat potrzebuje drogowskazów i wzorców do naśladowania. Langowska była dla wielu moralnym i patriotycznym drogowskazem."„Każda praca ma swój sens, zwłaszcza gdy wykonuje się ją z pasją. Tym bardziej jest miło, gdy ktoś to dostrzega i uważa że, jest potrzebna” – podziękowania w imieniu odznaczonych złożyła Regina Sawlewicz z Gimnazjum Inżynieryjnego im. Joachima Lelewela w Wilnie. „Wszyscy mamy jeden cel – towarzyszyć naszym dzieciom w codziennych zmaganiach i radościach, odkrywać talenty i wspierać w trudnościach, tak aby każdy dzień był wspaniałą przygodą” – dodała, dziękując MEiN za docenienie „naszej codziennej pracy”.

Waldemar Tomaszewski, prezes Związku Polaków na Litwie i Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, podkreślił, że medale Komisji Edukacji Narodowej to ważne wyróżnienie „dla siłaczy i siłaczek polskiej oświaty na Litwie, dla naszych nauczycieli z wielkiej litery”. „Szkoła polska na Litwie to wielka wartość sama w sobie. To wspólnota, która łączy wszystkich naszych rodaków na Wileńszczyźnie” – powiedział Tomaszewski. Podziękował też Macierzy za wsparcie. Zwrócił również uwagę na to, że tylko dzięki jedności Polacy na Wileńszczyźnie potrafili zachować polskie szkolnictwo, które teraz prężnie się rozwija, a w pierwszych klasach odnotowywany jest wzrost liczby uczniów. Przypomniał, że na Litwie jest obecnie 36 polskich gimnazjów, co stanowi 10 proc. wszystkich gimnazjów w kraju. „To ogromny sukces polskiej społeczności na Litwie” – podkreślił raz jeszcze, wskazując, że w polskich szkołach jest wysoki poziom nauczania. I „za ogromną pracę” podziękował siłaczkom i siłaczom oświaty polskiej na Litwie.

Nagrodzonym i wszystkim nauczycielom podziękowała też posłanka na Sejm RL z ramienia AWPL-ZChR Beata Pietkiewicz. „Wasza praca prowadzi do celu, a celem jest zachowanie polskości na Wileńszczyźnie” – zaznaczyła polityk. Życzyła wszystkim, „abyśmy nadal byli wytrwali w tym, co robimy”. Do życzeń dołączyła też mer rejonu wileńskiego Maria Rekść. Podziękowała społeczności szkolnej, „Macierzy Szkolnej” za dbanie o polskość, za patriotyzm, a także władzom Polski „za troskę o naszą młodzież”, za bony pierwszaka i maturzysty.

Podsumowując konkurs prezes „Macierzy Szkolnej” wskazał na wysoki poziom nauczania w polskich szkołach na Wileńszczyźnie. Podkreślił, że średnia ocen z niektórych egzaminów maturalnych w polskich szkołach jest wyższa od średniej krajowej.


Nagroda im. Grażyny Langowskiej


Zdjęcia © Polonijna Agencja InformacyjnaPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033410 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów