SWP

   Islandia 2022-01-28 LISTY DO MIKOŁAJA... REJA

Pod koniec 2021 roku (a więc w okresie Świąt Bożego Narodzenia), z okazji Jubileuszu 75- lecia istnienia Publicznej Biblioteki W Oleśnicy, oleśnicka biblioteka wraz z „Biblioteką W Pudełku” oraz polonijną grupą „Jesteśmy W Kontakcie” z Ólafsvíku we współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy, Útgerðin oraz Pakkhús w Ólafsviku wystartowali z nową ( już wiemy, że nie jednorazową) akcją!

Dobrymi duchami i koordynatorami akcji byli w Polsce Stanisław Król – specjalista ds. promocji biblioteki, Anna Zasada – Dyrektor Oleśnickiej Biblioteki im. Mikołaja Reja, Jacek Stala – Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie, Bogusława Szachnowska i Izabella Kownacka – koordynatorki działań w Zespole Szkół Zawodowych, a na Islandii Agnieszka i Marek Imgront.

Jak informują nas, niejednokrotnie, na swojej stronie pracownicy biblioteki w Oleśnicy: "Z Polonią na Islandii połączyła nas miłość do książek oraz chęć realizowania nietuzinkowych pomysłów! I tak pojawiła się idea zrealizowania wspólnej akcji wysłania świątecznych "Listów do Mikołaja… Reja”.
W ramach tej międzynarodowej zabawy i wymiany polskie rodziny na Islandii przygotowały 37 kartek z życzeniami do mieszkańców Oleśnicy! Kolejne 37 kartek przygotowali natomiast uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz pracownicy oleśnickiej biblioteki. W sumie 75 kartek, które razem stworzyły dwie unikalne wystawy.”

Kartki, które można obejrzeć w Polsce, w pierwszym planie miały być wykonane na zajęciach grupy Jesteśmy W Kontakcie, ale ze względu na ograniczenia społeczne, w ostateczności było to zadanie domowe dla chętnych. Chętnych nie zabrakło i to w różnym wieku. Prace wykonali dzieci, rodzice dziadkowie z Olafsviku, Helisandur i Rifu … i tak jak wcześniej wspomnieliśmy można je obejrzeć w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową”.

Jak się okazuje kartki w Polsce również były wykonywane (z tego samego powodu) w zaciszu domowym. I tak powstała wystawa którą można obejrzeć do końca tego miesiąca w Ólafsviku.

Jak czytamy między innymi na stronie Biblioteki W Pudełku „W jednym z najstarszych budynków w Ólafsviku, zbudowanym w 1844 roku znajduje się muzeum oraz sklep z rękodziełem Útgerðin. Właśnie w tej oryginalnej i historycznej scenerii możecie podziwiać kartki świąteczne zaprojektowane i wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i pracowników oleśnickiej biblioteki.”
Oprócz kartek uczniowie Zespołu Szkół w Oleśnicy przygotowali niezwykle ciekawą prezentacja dla swoich rówieśników, na którą składały się scenki z życia Mikołaja Reja oraz wiele akcentów oleśnickich. Za przygotowanie grupy uczniów z klasy 3 TH g odpowiadały nauczycielki: Bogusława Szachnowska oraz Izabella Kownacka.


PAI


Całość prezentacji, w tym profesjonalne przygotowanie uczniów, scenografia, stroje i oprawa multimedialna, stanowi doskonały materiał edukacyjny, zostanie z pewnością wykorzystane w dalszej promocji pisarza.

Możemy zdradzić, że już postanowiono, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna akcja a jak mówi Staszek Król „Wszystko to, by przybliżyć Czytelnikom postać Mikołaja Reja, a także by budować międzynarodowe partnerstwa w oparciu o miłość do książek!"


Tekst: Staszek Król i Agnieszka Imgront


Zdjęcia: Oliwia Batog
Agnieszka Imgront
Hanna Imgront


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAINAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13702421 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów