SWP

   Ukraina 2022-05-09     SERWIS SPECJALNY PAI Nie ma świętości

Od początku inwazji na pełną skalę wojska rosyjskie zniszczyły lub uszkodziły około stu budynków sakralnych na Ukrainie - poinformował o tym minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkachenko. „Od 24 lutego do początku maja Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili już setki budynków sakralnych na Ukrainie. Nie ma dnia, abyśmy nie odnotowali zbrodni Rosji przeciwko naszemu dziedzictwu kulturowemu” – napisał w mediach społęcznościowych Tkachenko.

Przypomniał, że w Dniu Pamięci i Pojednania wojska rosyjskie zniszczyły rakietą Pustelnię św. Jerzego Świętogorskiej Ławry Patriarchatu Moskiewskiego w obwodzie donieckim. Według niego w tym miejscu od czasów starożytnych prowadzona była działalność edukacyjna i duszpasterska. Przetrwała różne koleje losu, ale nie przetrwała barbażyństwa obecnych najeźdźców.

„Oddziały kraju agresora niszczą, niszczą i kradną zabytki dziedzictwa kulturowego narodu ukraińskiego. Udokumentowano już 242 epizody zbrodni wojennych rosyjskich najeźdźców przeciwko takim obiektom” - stwierdziła w mediach społecznościowych komisarz ds. praw człowieka Rady Najwyższej Ukrainy Ludmyła Denisowa. Zaznaczyła, że zniszczono i uszkodzono 16 zabytków o znaczeniu państwowym, 72 o znaczeniu lokalnym i 6 nowo odkrytych. Według niej najbardziej zdewastowane obiekty dziedzictwa kulturowego znajdują się w: obwodzie charkowskim - 84, w Doniecku - 45, w Kijowie - 38, w Czernihowie - 24, w Ługańsku - 17, w Sumach - 14.

Ponadto rosyjscy najeźdźcy zniszczyli lub uszkodzili 92 budowle sakralne, w tym 35 - pomniki historii, architektury i urbanistyki, 29 pomników ku czci postaci historycznych i wydarzeń XIX - początku XXI wieku, 19 obiektów i zespołów muzeów i rezerwatów, 33 domy kultury, teatry, biblioteki i inne obiekty cennych zabytków.

„Rosja, niszcząc nasze dziedzictwo kulturowe, próbuje wymazać tożsamość narodową narodu ukraińskiego. Oddziały agresora naruszają art. 4 i 5 Konwencji Haskiej o ochronie dóbr kultury w razie konfliktu zbrojnego. Takie działania agresora zgodnie z art. 8 Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego są zbrodnią wojenną – powiedział komisarz. Denisova apeluje do Komisji ONZ ds. Badania Naruszeń Praw Człowieka podczas inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę, aby wzięła pod uwagę te fakty dotyczące zbrodni wojennych i łamania praw człowieka na Ukrainie.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652604 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów