SWP

   Nowa Zelandia 2022-05-11 Obchody 150-lecia polskiej obecności w Nowej Zelandii - Christchurch

W niedzielę 1 maja 2022 r. w nowoczesnych wnętrzach Biblioteki Centralnej Tūranga w Christchurch odbyły się obchody 150. rocznicy przybycia pierwszych polskich osadników do Nowej Zelandii. Wydarzenie zorganizowały organizacje polonijne w Christchurch i Konsul Honorowa RP Winsome Dormer przy wsparciu Ambasady RP w Wellingtonie.

Wydarzenie było również okazją do uczczenia Dnia Konstytucji RP. 3 maja 1791 r. parlamentarzyści Rzeczypospolitej Polskiej i Litewskiej przyjęli na obradach Sejmu Wielkiego Ustawę Rządową zwaną Konstytucją 3 maja. To współczesne prawodawstwo okresu oświecenia było drugą na świecie, po amerykańskiej, i pierwszą spisaną konstytucją Europy.

- Konstytucja przyjęła w zasadzie bardzo rewolucyjny mechanizm, choć dziś to fundament wszystkich nowoczesnych demokracji – podział władzy na trzy gałęzie: wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. – przypomniał w swoim przemówieniu ambasador Grzegorz Kowal.

Wśród prelegentów podczas części oficjalnej wydarzenia byli: Ambasador RP w Nowej Zelandii Grzegorz Kowal, Megan Woods - nowozelandzka minister ds. mieszkalnictwa, energii i zasobów oraz badań, nauki i innowacji, Lianne Dalziel - Burmistrz Miasta Christchurch, Dorota Szymańska - założycielka fundacji Between the Waters, Jacek Pawłowski - Prezes Stowarzyszenia Polaków w Christchurch oraz Sir David Carter, były Przewodniczący Parlamentu Nowej Zelandii.

Specjalne przemówienia w formie wideo przesłali Gubernator Generalna Nowej Zelandii Dame Cindy Kiro oraz Wiceminister Spraw Zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk.Poloneza Ogińskiego wykonała skrzypaczka polskiego pochodzenia Laura Barton. Zespół Polonus i polskie dzieci wykonały polskie tańce. Minutą ciszy, po której miało miejsce poruszające wystąpienie ukraińskich artystów wszyscy zebrani oddali hołd ofiarom inwazji w Ukrainie. Wydarzeniu towarzyszyła także prezentacja wystawy o pierwszych polskich osadnikach przygotowana przez Fundację Between the Waters.

W swoim przejmującym przemówieniu Gubernator Generalna Nowej Zelandii przypomniała historię pierwszych Polaków: W 1872 r. do Lyttelton, a później do Dunedin przypłynęły pierwsze statki przewożące polskich osadników do Nowej Zelandii. Wasi przodkowie doświadczyli ekstremalnych trudności i podróżowali w niebezpiecznych warunkach, zanim dotarli do naszych granic. Być może osiągnęli schronienie, ale nie mogli odpocząć. Ich nowy dom - Nowa Zelandia - znajdowała się we wczesnym etapie osadnictwa europejskiego. Trzeba było wykonać ciężką pracę, aby przygotować ziemię (...).


PAI


Wydarzenie upamiętniające jubileusz polonijny w Nowej Zelandii zebrało licznych gości, w tym m.in. Poto Williams - Minister Budownictwa i Policji Nowej Zelandii, Zastępcę Burmistrza Christchurch oraz kilku lokalnych posłów. Obecni byli Małgorzata Kwiatkowska, Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i Konsul Honorowy RP Bogusław Nowak oraz przedstawiciele wielu organizacji polonijnych z całej Nowej Zelandii. Licznie obecni byli także potomkowie polskich osadników oraz przedstawiciele świata biznesu i kultury miasta Christchurch.

Centralnym punktem wydarzenia było odsłonięcie i poświęcenie tablicy poświęconej pierwszym polskim osadnikom. Tablica zostanie umieszczona w Lyttelton, dokąd przypłynął pierwszy statek z Polakami na pokładzie.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Ambasada RP w Wellington
Zdjęcia: Joel Wallan Creative i p. M. KwiatkowskaKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652827 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów