SWP

   USA 2022-05-15 Dzień Matki przy sztalugach

W artystyczny sposób, z pędzlem i farbami, oraz lampką wina uczczono amerykański Dzień Matki. W charytatywnej akcji zorganizowanej przez Children's Smile Foundation w audytorium Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie wzięło udział ponad 30 osób. Dochód z tego wydarzenia przeznaczony zostanie na dzieci walczące z siatkówczakiem.

Po trzyletniej przerwie, spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi, udało się powrócić do jednej ze stałych i tradycyjnych imprez, mających na celu gromadzenie funduszy na pomoc chorym i potrzebującym dzieciom. Tegoroczna edycja akcji "Girls' Paint Night with Smile" dedykowana była maluchom cierpiącym na retinoblastomę (nowotwór siatkówki oczu), których coraz więcej przyjeżdża do Nowego Jorku, by leczyć się w klinice Memorial Sloan Kettering Cancer Center na Manhattanie u światowej sławy specjalisty, jakim jest dr David Abramson. Impreza - jak wskazuje jej nazwa - przeznaczona była dla kobiet i miała na celu oderwanie ich od codziennych obowiązków zawodowych i domowych oraz zrelaksowane się w artystyczny sposób w dodatku z lampką wina oraz pysznym ciastem. Idealną okazją ku temu okazał się amerykański Dzień Marki, który przypada zawsze w drugą niedzielę maja. Jednak by w tym wyjątkowym dniu nie odrywać mam od swoich rodzin, a zwłaszcza dzieci, akcja odbyła się w piątkowy wieczór, 6 maja, i stanowiła świetne wprowadzenie do wyjątkowego i rodzinnego weekendu.

Podczas dwugodzinnego spotkania każda uczestniczka mogła namalować piękny obraz pod okiem doświadczonej i profesjonalnej artystki, którą była Karolina Romanowska z firmy Color of Imagination. To ona zapewniła wszystkim odpowiednie akcesoria malarskie: sztalugi, blejtram z naciągniętym płótnem, farby i pędzle oraz udzieliła fachowych wskazówek osobom, które niezbyt znają się na malowaniu. Był to bardzo ważny element warsztatów artystycznych, ponieważ były one przeznaczone dla wszystkich miłośników malarstwa, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. W efekcie końcowym, po prawie dwugodzinnym malowaniu, każda pani mogła pochwalić się pięknym obrazem. A w tym roku był to bukiet kwiatów w dużym niebieskim wazonie.

Mimo że początkowo chyba nikt nie zwrócił na to uwagi, to po namalowaniu swoich obrazów niektóre osoby zauważyły, że dominują na nich dwa kolory - żółty i niebieski. Oczywiście na niektórych pracach były również zielone łodygi i białe kwiaty, ale te dwa wspomniane wcześniej kolory były zdecydowanie najbardziej widoczne, przez co automatycznie przywoływały jednoznaczne skojarzenia z barwami flagi ukraińskiej. I jak później podkreśliła instruktorka, były to odpowiedni trop.


PAI

Warsztaty artystyczne prowadziła doświadczona i profesjonalna artystka - Karolina Romanowska z firmy Color of Imagination


"Wszystkie moje prace mają swoje przesłanie, czyli tzw. ukryte dno. Tym razem, jeżeli przyjrzymy się uważnie i zwrócimy uwagę przede wszystkim na kolory, jakie dominowały w tym obrazku, to zauważymy, że bazowaliśmy głównie na odcieniach niebieskiego i żółtego. Jakże znane są to dwa kolory w ostatnim czasie. I tu już chyba nie muszę więcej tłumaczyć. Losy Ukrainy nie są mi obojętne. Jest ona w moich myślach i dlatego dla niej poświęciłam pracę przygotowaną do malowania podczas tej akcji" – wyjaśniła Karolina Romanowska.

Kolorystyka ta również świetnie korespondowała z wystrojem sali, która była przygotowana na mający się w niej odbyć następnego dnia charytatywny koncert poświęcony pomocy dla ukraińskich uchodźców w Polsce. Tak więc zupełnie przypadkowo podczas akcji "Girls' Paint Night with Smile" wszystko ze sobą pięknie współgrało i korespondowało.

Atmosfera podczas warsztatów była wyśmienita, a panie biorące udział w nich udział, miały nie tylko doskonałe humory, ale również chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami i opiniami, a także wzajemnie udzielały sobie rad i wskazówek. Każda była zadowolona z efektów swojej pracy, a obrazy – mimo że malowane według tego samego wzorca, różniły się, bowiem ich autorki podczas malowania dołożyły do niego swoją inwencję i wyobraźnię.

Zarówno uczestniczki charytatywnej imprezy, jak i organizatorzy oraz instruktorka byli zadowoleni z jej przebiegu. "To był wspaniale spędzony czas w świetnym towarzystwie. Przebywanie z dobrymi ludźmi napełnia mnie pozytywną energią i tak było właśnie podczas tego wieczoru" – zapewniła Karolina Romanowska. Prowadząca warsztaty była również zadowolona z końcowych prac wszystkich uczestniczek, chociaż nie chciała w jakiś szczególny sposób wypowiadać się na temat poszczególnych obrazów. "Tu nie można oceniać poziomu umiejętności, bo nie o to chodzi w takich spotkaniach. Ważne jest, żeby było miło i wesoło. Nie liczą się umiejętności, tylko chęci, a to jest podstawą sukcesu w każdej dziedzinie" – stwierdziła właścicielka firmy Color of Imagination. Zadowolenia nie krył także Wojciech Maślanka, dyrektor wykonawczy Children's Smile Foundation.

"Dla mnie wszystkie obrazy były małymi dziełami i mam nadzieję, że każdy z nich zawiśnie na ścianie w domu jego autorki lub zostanie sprezentowany komuś bliskiemu. Najważniejsze, że panie miały świetną zabawę i okazję spotkać się ze znajomymi po dłuższej przerwie. Mam nadzieję, że przynajmniej niektóre z nich odkryły w sobie coś z artysty i będą chętnie uczestniczyły w podobnych akcjach w przyszłości. Myślę, że był to bardzo dobry wstęp do świątecznego weekendu związanego z Dniem Matki" – podkreślił Wojciech Maślanka. Przy okazji wyraził słowa wdzięczności dla wszystkich osób, dzięki którym akcja "Girls' Paint Night with Smile" się odbyła.

"Serdeczne podziękowania kieruję do Grażyny Ozgi i Barbary Ortyl za przygotowanie pysznego ciasta domowej roboty. Jestem również wdzięczny paniom z zarządu Rady Dyrektorów Children's Smile Foundation za pomoc w przygotowaniu imprezy i jej promocji wśród kobiet" – dodał dyrektor wykonawczy. Stwierdził też, że ogromne podziękowania należą się zarządowi Centrum Polsko-Słowiańskiego, które jako sponsor bezpłatnie udostępniło audytorium na przeprowadzenie artystycznych warsztatów.

Dzięki całkowitemu ograniczeniu kosztów do minimum - również serwowane wino pochodziło od anonimowego sponsora - oraz złożonym donacjom udało się zebrać (po odliczeniu kosztów prowadzenia zajęć i materiałów malarskich) zebrać 1,300 dolarów, które w całości zostaną przeznaczone na leczenie dzieci walczących z siatkówczakiem, czyli nowotworem oczu.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Children’s Smile FoundationKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652571 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów