SWP

   Chiny 2022-05-21 Statek "Pilecki" wypłynął w dziewiczy rejs!

29 kwietnia 2022 roku w Szanghaju miała miejsce wyjątkowa uroczystość chrztu i nadania imienia M/v Pilecki statkowi polsko-chińskiego towarzystwa okrętowego Chipolbrok. Wielozadaniowa jednostka otrzymała imię polskiego bohatera z czasów II wojny światowej, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego Witolda Pileckiego.

Z uwagi na liczne obostrzenia pandemiczne, uroczystości odbyły się za pomocą łączy informatycznych. Ceremonia odbyła się w kilku lokalizacjach jednocześnie, m.in. w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju, w stoczni Chengxi Shipyard Co. Ltd w Jiangyin (prowincja Jiangsu), gdzie został wybudowany i był tego dnia zacumowany statek.

Wśród uczestników wydarzenia byli m.in. wicekonsul w KG RP w Szanghaju Beata Ciesielczuk - matka chrzestna statku oraz kilku przedstawicieli armatora ze strony polskiej, na czele z Maciejem Łępickim Dyrektorem Generalnym Chipolbrok. W czasie uroczystości głos zabrał m.in. Lu Ziyou - dyrektor generalny stoczni Chengxi.

Zwracając się do kilkudziesięciu osób biorących udział w tym wydarzeniu w kilkunastu lokalizacjach, matka chrzestna w swoim przemówieniu m.in. zacytowała słowa Rotmistrza: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”. Życzymy pomyślność załodze nowej jednostki oraz kapitanowi statku Maciejowi Mielko!

M/v Pilecki, jest drugim z dwóch statków z serii, noszącym imię wybitnego Polaka (po bliźniaczej jednostce M/v Herbert) o nośności 62 tys. ton typu multi-purpose heavy-lift (MPP-HL), przeznaczonym do przewozu nietypowych ładunków ciężkich i wielogabarytowych, wymagających indywidualnego zaplanowania do transportu. Następnego dnia po chrzcie, M/v Pilecki wypłynął w swój pierwszy rejs.

Powstały w 1951 r. Chipolbrok był pierwszym przedsiębiorstwem z udziałem kapitału zagranicznego w Chińskiej Republice Ludowej. Rolę udziałowców, po 50% udziałów każdy, pełnią rządy Polski i Chin, reprezentowane przez ministrów transportu obu państw.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652817 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów