SWP

   Cypr 2022-05-21 3 Maja w Nikozji

Dla uczczenia 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 10 maja w Pallas Theatre w Nikozji odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu polskiego pianisty Piotra Alexewicza.

Na zaproszenie Ambasador RP Ireny Lichnerowicz-Augustyn oraz Honorowego Konsula Generalnego Leandrosa Papaphilippou w koncercie uczestniczyli przedstawiciele cypryjskich władz, kręgów gospodarczych, naukowych i kulturalnych, Polonii oraz korpus dyplomatyczny. Rząd Republiki Cypryjskiej reprezentowała Minister Energii, Handlu i Przemysłu Natasa Pilides.

Obchody naszego Święta Narodowego stanowiły okazję do wyrażenia solidarności z walczącą Ukrainą. Zgromadzeni goście minutą ciszy uczcili pamięć ofiar rosyjskiej agresji. Krótkie wystąpienie wygłosił Ambasador Ukrainy w Republice Cypryjskiej Rusłan Nimchynskyi, który podziękował za dotychczas okazaną solidarność i zaapelował o dalsze wsparcie.

Elementem programu uroczystości było wręczenie orderów i odznaczeń państwowych. Za wybitne zasługi dla polsko-cypryjskiej współpracy w dziedzinie archeologii odznaczeni zostali:

  • Prof. Ewdoksia Papuci-Władyka – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski,
  • Dr Henryk Meyza – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,
  • Dr Łukasz Miszk – Złotym Krzyżem Zasługi.

Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście wysłuchali utworów Fryderyka Chopina, Ludwika van Beethovena i Franza Liszta w wykonaniu Piotra Alexewicza.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: gov.plKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652469 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów