SWP

   Polska 2022-05-21 Leonid Teliga

Po drugiej wojnie światowej Leonid Teliga – żołnierz, dziennikarz i żeglarz – zapragnął samotnie opłynąć świat. Dokonał tego w ciągu dwóch lat, jako pierwszy Polak bez zmiany jachtu w trakcie rejsu. Jak miało się później okazać, była to jego ostatnia wyprawa. Zmarł w Warszawie 21 maja 1970 roku. Dziennikarz, pisarz, tłumacz, żołnierz kampanii wrześniowej, lotnik... wreszcie żeglarz. Życie miał ciekawe a rozpoczęło się w w rosyjskiej Wiaźmie 28 maja 1917 r. Rodzina wróciła do Warszawy po miesiącach tułaczki na rosyjskich i białoruskich bezdrożach już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Dzieciństwo i młodość spędził w Grodzisku Mazowieckim, gdzie ukończył szkołę średnią. Po odbyciu służby wojskowej w latach 1935-1936 uczęszczał na Kurs Podchorążych w Pułtusku. Następnie został przyjęty do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej. W tym czasie uzyskał patent sternika morskiego na kursie w Jastarni. W 1938 r. otrzymał stopień podporucznika i przydział do 44 pułku piechoty w Równem.

W kampanii polskiej 1939 r. walczył m.in. w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie został ranny. Po dostaniu się do sowieckiej niewoli, ukrył prawdopodobnie swój oficerski stopień, unikając w ten sposób rozstrzelania, i wywieziony został w głąb ZSRS. Początkowo pracował jako rybak w Azowie nad Donem. Po ukończeniu rocznego kursu szyprów pływał na statkach rybackich po Morzu Azowskim i Morzu Czarnym. W 1942 roku przedostał się do tworzonej w ZSRS armii generała Władysława Andersa. Przez Bliski Wschód, dookoła Afryki dotarł do Anglii. Wybrał służbę w lotnictwie. Po przeszkoleniu w Kanadzie latał w 300 Dywizjonie Bombowym Ziemi Mazowieckiej; był strzelcem pokładowym.

Po wojnie pracował jako dziennikarz, był m.in. korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Rzymie.

W historyczny rejs Teliga wypłynął z Casablanki 25 stycznia 1967 roku, potem przez Wyspy Kanaryjskie, Barbados, Kanał Panamski, Galapagos, Markizy, Tahiti dotarł do Fidżi. Następnie żeglował przez Cieśninę Torresa i Ocean Indyjski, obok Przylądka Dobrej Nadziei i 5 kwietnia 1969 roku przeciął kurs, którym w marcu 1967 roku płynął z Las Palmas na Barbados.

Jego rejs dookoła Ziemi trwał 2 lata, 13 dni, 21 godzin i 35 minut. Do Casablanki zawinął 29 kwietnia 1969 roku. "Opty" miał długość 9,85 m, szerokość 2,75 m, zanurzenie 1,65 m, wyporność 5 ton, powierzchnię żagli 43 m kwadratowe. W Polsce szykowano uroczyste powitanie, ale Teliga był ciężko chory; powrócił do kraju samolotem. Niemal natychmiast znalazł się w szpitalu, gdzie przeszedł operację. Po rocznej walce z nowotworem zmarł 21 maja 1970 roku.

Polecamy wydawnictwo: L. Teliga, ”Samotny rejs Opty” Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1976


LEONID TELIGA w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652426 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów