SWP

   Niemcy 2022-06-06     SERWIS SPECJALNY PAI Marsz Białych Róż. Akcja protestacyjna przeciwko wojnie na Ukrainie

„Każde dziecko jest jak nieoszlifowany diament. Jest skarbem dla rodziny, ale i dla społeczeństwa. Jest naszą przyszłością” - tak powiedział przed rozpoczęciem marszu solidarności z Narodem ukraińskim jego pomysłodawca, artysta i działacz społeczny Andrzej Białas.

24 lutego tego roku życie mieszkańców Ukrainy stało się koszmarem. Mężczyźni stanęli do walki o swój kraj. Wiele kobiet i dzieci opuściło ojczyznę w obawie o życie. Znaleźli schronienie w wielu krajach europejskich. W niewielkiej bawarskiej miejscowości Burgkirchen an der Alz mieszka w tej chwili 130 osób, które musiały uciekać przed wojną.

Burgkirchen to miejsce szczególne. Tu mieszkańcy pielęgnują pamięć okrucieństw II. wojny światowej. W dużym stopniu dzięki działalności lokalnej grupy Stowarzyszenia „Dla Pamięci”, mającego swoją główną siedzibę w pobliskim Mueldorf am Inn. Obelisk ustawiony na miejscu baraku dla robotnic przymusowych i grób zbiorowy niemowląt i małych dzieci tym robotnicom odebranych to dwa miejsca, które przypominają o tym, że naszym celem jest zrobić wszystko, by dramat wojenny nigdy się już nie powtórzył.

Te dwa miejsca pamięci były zasadniczymi punktami akcji solidarności z Narodem ukraińskim. 1. czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka, z inicjatywy Andrzeja Białasa, rzecznika lokalnej grupy Stowarzyszenia „Dla Pamięci” pod obeliskiem upamiętniającym niewolniczą pracę robotnic przymusowych spotkali się mieszkańcy Burgkirchen i okolic, przedstawiciele Polonii, grup wyznaniowych, duchowni, obywatele Ukrainy. Wśród gości był Burmistrz Burgkirchen Johann Krichenbauer i Konsul Ukrainy Oleksandr Prokopenko z żoną. Stamtąd cała grupa ok. 80 osób przeszła w marszu protestacyjnym na niedaleki cmentarz, aby tam na grobie niemowląt złożyć białe róże i papierowe gołąbki pokoju, i w ten sposób przypomnieć całemu światu, jak straszna jest wojna, i jak tragiczne są jej skutki.

Niezwykle mocno w uszach zebranych zabrzmiała piosenka Imagine Johna Lennona w wykonaniu młodzieży z miejscowej szkoły, a szczególnie przejmująco ukraiński hymn narodowy zaśpiewany przez ukraińskich gości.


Tekst i zdjęcia Dorota Fischer


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAINAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543201 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów