SWP

   Niemcy 2022-06-22 Wspomnienie o Checkpoint Charlie

32 lata temu w Berlinie zamknięto Checkpoint Charlie, dawne przejście graniczne między Berlinem Zachodnim a Wschodnim, należące do najbardziej znanych symboli zimnej wojny.

Legendarne przejście graniczne Checkpoint Charlie było najpopularniejszym przejściem między Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Tutaj w październiku 1961 r. kierowały ku sobie swoje działa czołgi amerykańskie i radzieckie, tutaj udały się liczne ucieczki, niektóre zakończyły się krótko przed białą linią graniczną tragicznie. 17 sierpnia 1962 r. w pasie śmierci w wyniku upływu krwi zmarł Peter Fechter.

Muzeum „Mur Berliński” (Mauermuseum) – Muzeum „Dom przy Checkpoint Charlie” (Museum Haus Checkpoint Charlie), założone w 1962 r. przez Rainera Hildebrandta, dokumentuje wydarzenia, które miały tutaj miejsce, historię podzielonego miasta i budowę muru oraz pokojową walkę o prawa człowieka.

Wystawa objaśnia na podstawie fotografii, jak ciągle rozbudowywano i doskonalono NRD-owski system straż granicznych. Liczne oryginalne eksponaty dokumentują równocześnie, na jakie pomysły ludzie wpadali, aby mimo wszystko pokonać mur graniczny. Pokazane są przebudowane do ucieczki samochody, malutka łódź podwodna, która ciągnęła uciekiniera przez wody Bałtyku, balony oraz własnej konstrukcji latawce z silnikiem.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12652513 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów