SWP

   Węgry 2022-06-27 Nowa wystawa w Domu Polskim w Budapeszcie

Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha 26 czerwca zaprosiło na otwarcie wystawy: „25-lecie kanonizacji św. Jadwigi”.

8 czerwca 2022 r. minęła 25. rocznica jak św. Jan Paweł II kanonizował węgierską księżniczkę Hedvig, koronowaną władczynię Polski, która do tej pory była czczona jako błogosławiona święta. Jubileusz uczczono nowenną przygotowawczą, zorganizowaną przez parafię Katedry Wawelskiej w Krakowie, Zgromadzenie Sióstr Świętej Królowej Jadwigi oraz Świeckie Stowarzyszenie Czcicieli Królowej Jadwigi "Sodalicja".

Po wernisażu odbyło się spotkanie autorskie i promocja najnowszej książki Piotra Stefaniaka krakowskiego pisarza, dziennikarza, historyka, badacza, specjalizującego się w dziejach monastycyzmu żeńskiego pt.: „Była i Marią, i Martą”. Piotr Stefaniak książkę tę napisał z okazji 25 – lecia kanonizacji św. Jadwigi Królowej. Przez tę książkę możemy powrócić do tamtych wydarzeń, ale także niejako do Jej postaci, do form Jej kultu i do Jej wstawiennictwa u Boga. Święty Jan Paweł II nazwał Ją „najpiękniejszą postacią kobiecą w naszych dziejach”. W Domu Polskim był obecny kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP Andrzej Kalinowski.

Program przygotowany przez Stowarzyszenie Katolików Polskich p.w. św. Wojciecha powstał w ramach projektu „Polskie Lato 2022” przy wsparciu Fundacji im. Wacława Felczaka i Samorządu Narodowości Polskiej w TATA.

Obecna tam była fotoreporterka "Głosu Polonii" Barbara Pál.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Głos Polonii / fot. B.PálNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771608 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów