SWP

   Turcja 2022-07-19 Festiwal Czereśniowy w Adampolu 2022

Po latach przerwy powrócił tradycyjny Festiwal Czereśniowy. W tym roku odbywał się w dniach 17-19 czerwca w Beykoz, Adampol.

W 2022 roku obchodzimy 180. rocznicę założenia polskiej osady w Turcji - Adampola / Polonezköy. Z tej okazji dzięki zaangażowaniu Gminy Beykoz na której terytorium znajduje się Adampol, Konsulatu Generalnego RP w Stambule oraz samorządu Polonezköy udało się zrealizować ideę Festiwalu Czereśniowego (po turecku Kiraz Festivali). Festiwal Czereśniowy zainteresował nie tylko Polaków z Adampola świętujących 180 rocznicę osadnictwa na tym terenie, ale również Turków, którzy tłumnie przybyli na wydarzenie.

Spodobał się bardzo występ polskiej grupy "Krakowiak", a o Lajkonika było wiele pytań. Wspólne śpiewanie refrenów, pomimo polskiego tekstu, było z kolei podczas występu Moniki Bulandy z zespołem.

Podczas kolejnych dni Festiwalu (18 czerwca) w programie przewidziano:

- panel edukacyjny pt. "180 lat historii Polonezköy". W panelu dział wezmą:

  • prof. dr Hacer Topaktaş Üstüner, Uniwersytet Stambulski
  • prof. dr İlber Ortaylı, Uniwersytet MEF, Uniwersytet Galatasaray w Stambule, Uniwersytecie Bilkent w Ankarze
  • dr Marzena Godzińska, Uniwersytet Warszawski
  • nestor Polonezköy Pan Antoni Dohoda

- występ polskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Krakowiacy"
- koncert tureckiego zespołu "Yüksek Sadakat"

Natomiast 19 czerwca zaplanowano rajd rowerowy w Polonezköy, występy ZPIT "Krakowiacy" oraz zakończenie obchodów.

Oczywiście nie zabrakło soczystych czereśni.

Festiwal ponownie wpisany zostanie w kalendarz corocznych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Adampolu. Ostatnia edycja tego wydarzenia odbyła się w 2016 roku.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: gov.plNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771834 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów