SWP

USA

2022-08-06 Polski finał w niemieckim turnieju

Od 31 lat niemiecki klub sportowy w swoim pięknym ośrodku we Flanders, NJ, organizuje w lipcu turniej piłkarski. Na początku był to turniej w kategorii Open, następnie Over 30, a od kilku lat w kategorii Over 40.

Od kilkunastu lat w turnieju tym biorą udział drużyny polonijne. W tym roku zagrały trzy: Polonez NY, Polonia NY i Stal Mielec. Wszystkie awansowały do półfinałów. W pierwszym półfinale Polonez NY wygrał z Polonią NY 3:0.

Bramki strzelili: Robert Czovek, Paweł Borek i Dariusz Kaczorowski. W drugim półfinale Stal Mielec NY pokonała drużynę brazylijską Soccer Frends 1:0, a zwycięską bramkę z rzutu karnego zdobył Paweł Koziura.

Polonia Nowy Jork zajęła trzecie miejsce w turnieju. W drużynie, którą od wielu lat prowadzi piłkarz-trener Jarosław Mieleszko, grało kilku byłych piłkarzy Wisły. Bardzo dobrze w roli zawodnika w polu spisywał się znakomity bramkarz Tomasz Kościukiewicz. Grali również były reprezentant Polski Marcin Janeczko oraz prezes ZPKP Piotr Gołąbek, a także długoletni prezesa Polonii NY, znakomity piłkarz Michała Siwiec. Polonia NY w tym turnieju gra już od 15 lat.

PAI

1. Drużyna Polonii Nowy Jork – zdobywcy 3. miejsca w turnieju w kategorii Over 40

Skład Polonii NY: Marcin Czerwiński, Sławek Dziubek, Łukasz Bieleń, Krzysztof Głowala, Darek Cioczek, Marcin Kulak, Gregory Bajek, Marcin Marek, Kosta Mykalaitys, Marek Rakowski, Michał Siwiec, Jarosław Mieleszko, Piotr Gołąbek, Tomek Kościukiewicz, Hubert Kościukiewicz, Radek Kucharski, Darek Niziołek.

Finał:

Polonez NY – Stal Mielec NY 0:2
Bramki: Jacek Ławniczak – 2

Skład Stali Mielec: Piotr Hołda, Waldemar Pyryt, Arkadiusz Bulicz, Sławek Balon, Krzysztof Majkut, Dominik Brodziński, Paweł Koziura, Sławek Styka, Dariusz Solarski, Łukasz Hausner, Tomasz Kalinowski, Jacek Ławniczak, Grzegorz Kruk, Krzysztof Jonczyk, Krzysztof Darlak, Mariusz Chwiejczak.

Skład Poloneza NY: Grzegorz Machnik, Robert Czovek, Paweł Majewski, Andrzej Jaworski, Mariusz Chaberek, Leszek Radomski, Andrzej Kozuchowicz, Jerzy Jankowicz, Artur Bielawski, Dariusz Kaczorowski, Adam Piechota, Paweł Borek, Grzegorz Turbiasz, Andriy Vepryk.

Polski finał w niemieckim turnieju stał na dobrym poziomie. Pomimo zmęczenia dwudniową rywalizacją podczas upału piłkarze obu drużyn pokazali się z bardzo dobrej strony. Pod nieobecność prezesa Artura Kurasiewicza, który przebywa w Polsce, ekipę Stali NY poprowadził w turnieju Paweł Kuziora.

Drużynę Poloneza NY od wielu lat prowadzi piłkarz - trener Jerzy Jankowicz. Obecny był na turnieju Jacek Przybylski oraz niezawodny Stanisław Kuźma, a na boisku w obronie jak zawsze dobrze spisywał się Paweł Majewski, który gra w Polonezie już 30 lat. Jednym z najlepszych piłkarzy w 40-letniej historii Poloneza był długoletni środkowy pomocnik rozgrywający Tomasz Janowski, któremu wszyscy piłkarze i działacze życzą szybkiego powrotu do zdrowia.

PAI

Finaliści turnieju we Flanders: stal Mielec NY (drużyna z lewej) oraz Polonia NY (zawodnicy w ciemnych koszulkach, z prawej)

Do 20. minuty mecz toczył się w większości w środkowej strefie boiska. W 20. minucie znakomicie grający Łukasz Hausner groźnie strzelił z rzutu wolnego, bramkarz Poloneza popisał się świetnym refleksem, ale bezradny był, gdy minutę później z 16 metrów bramkę dla Stali zdobył Jacek Ławniczak. Ten sam zawodnik w 5. minucie drugiej połowy pięknym strzałem z około 20 metrów strzelił drugą bramkę i wynik 2:0 utrzymał się do końca spotkania.

Turniej ten pokazał, że polonijne drużyny w kategorii oldbojów spisują się znakomicie. Wielu piłkarzy polonijnych drużyn w kategorii powyżej 40 lat ukończyło już 50. rok życia, ale na boisku grają z wielką ambicją i poświęceniem, jakby czas dla nich stał w miejscu. Niemcy zazdroszczą nam naszych dobrze grających drużyn w różnych kategoriach, a my zazdrościmy im pięknych ośrodków sportowych, takich jak ten we Flanders, NJ, w Wayne, NJ, czy Filadelfii, PA.

Mieliśmy przed laty naszą polską piękną Polankę Sokołów w Somerville, z której niestety od kilku lat nie możemy korzystać (zostawiam to bez komentarza).

Autor: Wojciech Ziębowicz