SWP

   Polska 2022-08-06     SERWIS SPECJALNY PAI Otwarto Dom Uchodźcy w Siedlcach

Dzięki współpracy Fundacji Leny Grochowskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, w dniu 5 sierpnia został uroczyście otwarty Dom Tymczasowy dla uchodźców z Ukrainy. Uchodźcy mogą znaleźć tam spokój i poczuć się bezpiecznie. Wiele punktów pomocy dla Ukraińców zniknęło z mapy Polski, a jesienią i zimą napływ uchodźców może się zwiększyć.

Dom Uchodźcy może przyjąć ponad 500 osób. Na chwilę obecną przebywa tam około 300 osób z Ukrainy, głównie z części wschodniej. Połowa z nich to dzieci. Są też osoby niepełnosprawne, dla których stworzono odpowiednie warunki. Budynek posiada 32 pokoje z łazienkami i aneksami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" o/Siedlce będzie miało swój udział w funkcjonowaniu Domu Uchodźcy. W czwartek odbędą się pierwsze warsztaty, które poprowadzi Członek SWP o/Siedlce psycholog doc. doktor Мarina Sałtykowa-Wołkowicz. Warsztaty mają być różnokierunkowe i odbywać się będą w sposób cykliczny.

Uchodźcy z budynku korzystają za darmo. Mają co jeść i mogą zostać, ile potrzebują. W budynku jest wszystko, czego im teraz potrzeba. Ukraińcy przyjeżdżają do Polski przede wszystkim z traumatycznymi wspomnieniami z wojny, dlatego równie ważne jest udzielenie wsparcia psychologicznego.


PAI

Od lewej: Maria Smetanina, Denis Wołoszyn Członek SWP o/Siedlce, Ala Ostrowska Prezes SWP o/Siedlce, Władysław Grochowski-Prezes Grupy ARCHE, Członek Zarządu Fundacji Leny Grochowskiej, Igor Vasyliv-Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, Alina Marcińczyk-Członek SWP o/Siedlce, Denys Mylyj - Radny Sejmiku Wojewódzkiego Obwodu Tarnopolskiego.


Podczas uroczystego otwarcia głos zabrali:
Władysław Grochowski - prezes Grupy ARCHE, członek Zarządu Fundacji Leny Grochowskiej, Igor Vasyliv - Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, Denis Wołoszyn - Członek SWP o/Siedlce, Andrzej Sitnik - prezydent Siedlec, dr Beata Gałek - rzecznik prasowy UPH, Kadira Tasdelen - przedstawicielka Grand Circle Foundation na Europę Wschodnią.


PAIPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" O/SiedlceNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543434 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów