SWP

   Polska 2022-08-17 NARODZINY "POLSKIEGO" INTERNETU

17 sierpnia 1991 roku po raz pierwszy nawiązana została łączność w protokole IP (Internet Protocol) między Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem w Kopenhadze. Data ta jest uznawana za symboliczne narodziny "polskiego" Internetu. Dzięki temu dzisiaj możemy się z Państwem komunikować w taki włąśnie sposób.

Pierwotnie internet był zaprojektowany do zastosowań militarnych - jako sieć pozbawiona centrum zarządzania, odporna na uszkodzenia i niemożliwa do zniszczenia w całości. Powstawał we współpracy amerykańskiej wojskowej Agencji do Spraw Projektów Zaawansowanych (ARPA) z uczelniami takimi jak Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles (UCLA), Uniwersytet Południowej Kalifornii (USC), Stanford i MIT.

Gdy kończyła się „zimna wojna”, internet rozpoczął karierę naukową, przechodząc w 1986 roku pod opiekę Narodowego Funduszu Nauki USA (National Science Foundation). Jednakże zakaz używania go do celów komercyjnych wydany przez NSF uniemożliwiał jego intensywny rozwój.

W roku 1990 i na początku 1991 prowadzono działania mające na celu uruchomienie sieci internet w Polsce.

W tym czasie działała już w kraju sieć komputerowa Bitnet/EARN - sieć oparta o mechanizmy poczty komputerowej, służąca również do przeszukiwania baz danych i tworzenia list dyskusyjnych. Łączyła ośrodki polskie akademickie, dając im wyjście "na świat" w Kopenhadze.

Wiosną 1991 roku Polska uzyskała pierwszą klasę adresową IP (148.81.0.0). Ukonstytuował się NASK - Zespół Koordynacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej przy Uniwersytecie Warszawskim. Zadaniem NASK było zorganizowanie łączności komputerowej dla polskiego środowiska naukowego i akademickiego oraz połączenia Polski ze światem.

7 sierpnia 1991 roku doszło do pierwszej międzynarodowej wymiany postów w protokole IP.

W październiku krajowe sieci komputerowe dysponowały już ustabilizowaną łącznością z europejską częścią Internetu (nie działał jeszcze routing do USA). Pełne dołączenie polskich sieci do światowego Internetu nastąpiło ok. 20 grudnia 1991 roku, kiedy odblokowany został dostęp po stronie USA. Dało to Polsce łączność internetową z całym światem.


Narodziny "polskiego" Internetu w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990805 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów