SWP

   Republika Zielonego Przylądka 2022-08-29 Wysokie odznaczenie dla prof. W. Szymaniaka

W piątek 26 sierpnia, w Ambasadzie RP w Dakarze, w imieniu Prezydenta RP, Ambasador Margareta Kassangana wręczyła Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP Panu Włodzimierzowi Szymaniakowi.

Prof. Włodzimierz Szymaniak jest osobą szczególnie zasłużoną dla promowania polskiej historii, kultury i literatury w Republice Zielonego Przylądka, jak również dla umacniania relacji pomiędzy Polską a Republiką Zielonego Przylądka.

Językoznawca, absolwent filologii romańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie swojej kariery zawodowej pracował na wielu międzynarodowych uniwersytetach, w tym m.in. na Uniwersytecie w Valladolid w Hiszpanii, im. Fernando Pessoa w Portugalii czy im. Pageta na Wyspach Zielonego Przylądka, gdzie w latach 2010-2014 pełnił funkcję prorektora, a później w latach 2016-21 rektora.

Pan W. Szymaniak jest autorem wielu książek na temat historii i kultury Rep. Zielonego Przylądka, jak i przekładów literatury polskiej na język portugalski. Jest także autorem siedemdziesięciu artykułów m.in. o spuściźnie polskiej Emigracji po Powstaniu Listopadowym na Zielonym Przylądku i polskich uchodźcach w Portugalii, w tym m.in. Alojzym Rola Dzierżawskim i jego pobycie w Republice Zielonego Przylądka. Prof. Szymaniak przysłużył się też do upamiętnienia generała Józefa Chełmickiego, który wniósł duży wkład w opisanie geografii i historii wysp Zielonego Przylądka.

W czasie swojej wieloletniej pracy na wyspach Zielonego Przylądka W. Szymaniak zawsze podkreślał swoje związki z Polską, współpracując z polskimi placówkami dyplomatycznymi w Lizbonie i Dakarze przy projektach realizowanych w obszarach kulturalnych i rozwojowych. Jest osobą rozpoznawalną i szanowaną nie tylko w stolicy kraju Prai, ale także w innych regionach Rep. Zielonego Przylądka.


Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP jest nadawany cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami i narodami.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: gov.plNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990853 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów