SWP

   Republika Zielonego Przylądka


 2022-08-29 Wysokie odznaczenie dla prof. W. Szymaniaka

W piątek 26 sierpnia, w Ambasadzie RP w Dakarze, w imieniu Prezydenta RP, Ambasador Margareta Kassangana wręczyła Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP Panu Włodzimierzowi Szymaniakowi.

Prof. Włodzimierz Szymaniak jest osobą szczególnie zasłużoną dla promowania polskiej historii, kultury i literatury w Republice Zielonego Przylądka, jak również dla umacniania relacji pomiędzy Polską a Republiką Zielonego Przylądka.

Językoznawca, absolwent filologii romańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie swojej kariery zawodowej pracował na wielu międzynarodowych uniwersytetach, w tym m.in. na Uniwersytecie w Valladolid w Hiszpanii, im. Fernando Pessoa w Portugalii czy im. Pageta na Wyspach Zielonego Przylądka, gdzie w latach 2010-2014 pełnił funkcję prorektora, a później w latach 2016-21 rektora.

Pan W. Szymaniak jest autorem wielu książek na temat historii i kultury Rep. Zielonego Przylądka, jak i przekładów literatury polskiej na język portugalski. Jest także autorem siedemdziesięciu artykułów m.in. o spuściźnie polskiej Emigracji po Powstaniu Listopadowym na Zielonym Przylądku i polskich uchodźcach w Portugalii, w tym m.in. Alojzym Rola Dzierżawskim i jego pobycie w Republice Zielonego Przylądka. Prof. Szymaniak przysłużył się też do upamiętnienia generała Józefa Chełmickiego, który wniósł duży wkład w opisanie geografii i historii wysp Zielonego Przylądka.

W czasie swojej wieloletniej pracy na wyspach Zielonego Przylądka W. Szymaniak zawsze podkreślał swoje związki z Polską, współpracując z polskimi placówkami dyplomatycznymi w Lizbonie i Dakarze przy projektach realizowanych w obszarach kulturalnych i rozwojowych. Jest osobą rozpoznawalną i szanowaną nie tylko w stolicy kraju Prai, ale także w innych regionach Rep. Zielonego Przylądka.


Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP jest nadawany cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami i narodami.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov.pl


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154