SWP

   Argentyna


 2023-09-18 W Buenos Aires otwarto wystawę IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności”

12 września 2023 roku w historycznym Palacio Paz w Buenos Aires, miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Wystawa ta jest hołdem dla żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli za wolność i honor na wszystkich frontach podczas II wojny światowej.

Wydarzenie zgromadziło wielu znakomitych gości. Wśród obecnych byli Ambasadorowie Belgii, Japonii, Salwadoru, Irlandii, Maroka, a także przedstawicielki – dyplomatki z ambasad Ukrainy, Chorwacji oraz Peru. Z delegacją przybyli także dyplomaci z USA. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali m.in. prezes dr Karol Nawrocki, zastępca prezesa dr Mateusz Szpytma oraz dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Agnieszka Jędrzak.

Podczas otwarcia wystawy do zgromadzonych przemówił dr Karol Nawrocki, który podkreślił znaczenie pamięci historycznej oraz roli Polski w wyzwoleniu Europy od totalitaryzmów.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że wszyscy honorowi goście zgromadzeni na dzisiejszej uroczystości to ludzie, którym takie wartości jak wolność, honor i suwerenność są bardzo drogie. Wiem, że rozumieją Państwo skalę poświęcenia każdego, kto walczy za swój kraj, czy to podczas II wojny światowej, czy dzisiaj.

Otwarcie wystawy w Argentynie ma na celu nie tylko upamiętnienie roli Polaków w historii, ale także podkreślenie głębokich więzi łączących Polskę i Argentynę, która przez wiele dekad była miejscem azylu, nadziei i nowego początku dla wielu Polaków uciekających przed represjami i poszukujących wolności.

Argentyna od początków XIX wieku była miejscem schronienia i osiedlania się Polaków uciekających ze zniewolonej przez zaborców ojczyny. Znaleźli tu swoje miejsce zarówno żołnierze Napoleona, jak i kolejnych polskich zrywów wolnościowych – Powstania Listopadowego, Powstania Styczniowego.

Także od końca XIX wieku przybywali do Argentyny Polacy szukający lepszego miejsca do życia. Liczba ich stale rosła i tuż przed wybuchem wojny osiągnęła ponad 120 tysięcy. W trakcie II wojny światowej docierali do Argentyny kolejni Polacy – szacuje się, że w okresie II wojny światowej było w Argentynie około 200 tysięcy naszych obywateli.

Zakończenie II wojny światowej i utrata przez Polskę niepodległości spowodowały kolejną falę migracji. Do Argentyny przybyli liczni żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Nie chcieli oni wracać do rządzonej przez komunistów ojczyzny. W Argentynie znaleźli swoje nowe miejsce do życia. Wielu z nich odgrywało i odgrywa znaczną rolę w życiu społecznym, kulturalnym, czy gospodarczym. Na naszej wystawie prezentujemy losy kilku Polaków żyjących w ubiegłym wieku w Argentynie.

Po przemówieniach goście mieli okazję zwiedzić wystawę, która poprzez zdjęcia, dokumenty i relacje świadków ukazuje drogę Polaków do wolności. Wiele paneli poświęcono również Polakom, którzy osiedlili się w Argentynie, a także ich wkładowi w kulturę i historię tego kraju.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: IPN / Mikołaj Bujak (IPN)


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14380896 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×