WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH   PROSIMY O KONTAKT MAILOWY z redakcją   LUB   PRZEZ PROFIL FACEBOOK WSPÓLNOTY

NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ


   Włochy


2019-03-13 NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII W SZKOLE ANDERS www.polacywewloszech.com

Lekcja historii, to nie tylko teoria, wydarzenia i daty. W zależności jak przygotowana, może być ona nudna lub tak interesująca jak ta zorganizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Anders w Perugii.

Dnia 9 marca 2019 w Szkole Anders w Umbriiprzy współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Polski w Umbrii zostało zorganizowane wyjątkowe spotkanie. Przybyło wielu zaproszonych gości: Konsul Honorowy RP w Ankonie – Cristina Gorajski, przedstawiciele i Przewodnicząca Stowarzyszenia Włosko-Polskiego Nowego w Marche – Maria Teresa Bulhak-Jelska, członkowie i Przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Polski w Umbrii – Anna Stella Serena Lis. Specjalnie na tę okazję przyjechali przedstawiciele: dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Anders z Maceraty. Niestety Szkoła z Ankony nie mogła być obecna tego dnia.

Dyrekcja Szkoły Anders w Perugii przywitała gości w imieniu swych nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy zaśpiewali znaną wszystkim piosenkę patriotyczną: “Czerwone maki na Montecassino” Zaprezentowany został cel i program wieczoru. Chyba wszyscy we Włoszech bardzo dobrze znają historię żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Andersa. Słynnymi miejscami pamięci jest Montecassino, Loreto, Bologna.

Rzadko mówi się jednak, o 7 Pułku Pancernym pod dowództwem Antoniego Kaweckiego (będącym częścią wojsk gen Andersa), który to wyzwolił Gubbio. To właśnie dlatego głównym punktem programu był przedstawiający ich historię, film dokumentalny pt: “Żeby świat zrozumiał”.

Po zgaszeniu świateł rozpoczęła się projekcja. Zaciekawił wszystkich ten prawie godzinny zbiór wywiadów i wspomnień: z potomkami polskich żołnierzy, jak i z samymi mieszkańcami Gubbio, którzy przeżyli wyzwolenie swego miasta. Przedstawione zostały historie, które wypełniły polskie serca dumą, które czasem wywołały uśmiech na twarzy, ale najwięcej było tych, które sprowokowały łzy wzruszenia. Na sali była kompletna cisza, podawano sobie chusteczki i wiele razy rozbrzmiały gromkie brawa. Polsko-włoska młodzież, słuchała oczarowana. Kiedy zapalono światła i okazało się, że nie tylko Anna Stella Serena Lis – córka polskiego żołnierza z Gubbio jest na sali, ale i wielu innych bohaterów filmu, a wśród nich: profesor Norbert Erik Gierut – również syn jednego z polskich wojskowych. W pierwszych rzędach siedzieli mgr. Bruno Bellucci i Francesco Ceccarelli, którzy jako dzieci poznali i rozmawiali z kapitanem Kaweckim oraz jego wojakami. Niepowtarzalną postacią był przybył 98 letni weteran Corrado Codignoni. Ci zacni goście zabrali głos i dopowiedzieli jeszcze kilka innych historii i anegdot z lat 1944-1946. Jako córka polskiego żołnierza wypowiedziała się również Konsul Honorowa Cristina Gorajski.

Uczniowie Szkoły Anders z Perugii wręczyli dostojnym gościom symboliczną czerwoną różę i własnoręcznie przygotowane laurki. Był to wspaniały moment na pamiątkowe zdjęcie grupowe i poczęstunek. Miło było popatrzeć jak najstarsi i najmłodsi prowadzili wspólne rozmowy. Ta niezwykła lekcja w polskiej szkole zbliżyła dwa różne pokolenia, dwie narodowości, dwa języki, dwa regiony Włoch, dwa stowarzyszenia. Polscy żołnierze jeszcze raz odnieśli sukces, tym razem podbili serca młodych uczniów i ich rodzin. Zostaną oni na zawsze w pamięci wszystkich zgromadzonych.


Polacy we Włoszech
Korespondencja: Anna Traczewska, autorka PLorIT
Foto: Angelo Tini
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.


NOWOŚCI TEMATYCZNIE


facebook