WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH   PROSIMY O KONTAKT MAILOWY z redakcją   LUB   PRZEZ PROFIL FACEBOOK WSPÓLNOTY

NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ


   Białoruś


2019-03-16 NIECO PO CZASIE, ALE… TŁUSTY CZWARTEK W CHÓRZE „GLORIA MATER” http://pmsgrodno.org

„Góra pączków, za tą górą
Tłuste placki z konfiturą,
Za plackami misa chrustu,
Bo to dzisiaj są zapusty.”

– czytamy w słynnym wierszu „Tłusty czwartek” Władysława Broniewskiego. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickich rodzinach po za jej granicami, jak wiadomo, zgodnie z tradycją, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Ponieważ chór „Gloria Mater” Mińskiego Oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi ma próby w środy i w niedziele, jedna z chórzystek zażartowała: „Tłusty czwartek – to rzecz święta, u nas będzie w niedzielę!”

I tak zrobiliśmy. W niedzielę, 3 marca, oprócz teczek z nutami, większość chórzystów, a zwłaszcza chórzystek, śpieszyło na próbę z pojemniczkami domowych słodyczy, upieczonych specjalnie, aby poczęstować kolegów i koleżanek z chóru.

Zebraliśmy się troszeczkę wcześniej. Przygotowaliśmy świąteczny stół. A kiedy nadszedł czas próby – rozpoczęliśmy naszą pracę artystyczną. Pieśni tegorocznego Jubilata Stanisława Moniuszki, które ćwiczyliśmy podczas próby, dodały odpowiedniego nastroju. Po próbie obejrzeliśmy prezentację, przygotowaną przez zaangażowanych nauczycieli specjalnie o Tłustym Czwartku. Wysłuchaliśmy też opowieści poszczególnych chórzystów o ich rodzinnych tradycjach obchodów tego niezwykłego dnia.

Przypomnieliśmy sobie również, że staropolskie przysłowie mówi: powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. I… zasiedliśmy do stołu!

A były na nim nie tylko tradycyjne pączki. Pachnące serniczki i ciasteczka imbirowe, pyszne babki i słodkie faworki, lukrowane oponki i nawet tort domowy – wszystko kusiło to spróbować.

Aromatyczne herbatki i wspaniała kawa były świetnymi dodatkami do tych niecodziennych smaków.

Impreza się udała dzięki staraniom wszystkich chórzystów, za co dziękowaliśmy sobie nawzajem.


Polska Macierz Szkolna w Grodnie
Helena Mankiewicz
Dyrektor chóru „Gloria Mater”
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.


NOWOŚCI TEMATYCZNIE


facebook