WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH   PROSIMY O KONTAKT MAILOWY z redakcją   LUB   PRZEZ PROFIL FACEBOOK WSPÓLNOTY

NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ


   Czechy


2019-03-20 Wystawa „W marcu jak w garncu” piotrowickiego Klubu Kobiet http://zwrot.cz

Wystawa Klubu Kobiet Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Piotrowicach koło Karwiny, która otwarta była w sobotę i niedzielę 16-17 marca, stała się także okazją do zwiedzenia wyremontowanego Domu PZKO.

Okres przedwiosenny, nie zawsze nastrajający do wyjścia z domu, jest pewnie odpowiednim czasem do tworzenia wyrobów rękodzielniczych, bowiem wystawa robót ręcznych i ozdób wielkanocnych otwarta była pod nazwą „W marcu jak w garncu”. Zawierała najnowsze dzieła pań, przedmioty dekoracyjne i użytkowe, robione szydełkiem, haftowane, szyte, klejone, wiązane. Powstały z tkanin, nici, wełny, papieru, wstążek, drucików, koralików, także z materiałów znalezionych w przyrodzie, gałęzi, szyszek, traw.


SWP


Większość eksponatów można było dookreślić przydawką wielkanocne, bowiem stanowiły wspaniałą inspirację jako dekoracje świąteczne. Były to zrobione z różnych materiałów wieloma technikami jajka wielkanocne, zajączki, koszyczki, całe kompozycje na stoły świąteczne, ozdobione ręcznie haftowanymi obrusami czy szydełkowanymi serwetkami. Podziwiano haftowane poduszki i obrazy. Wiosenną aranżację uzupełniały rozkwitające na razie tylko w ciepłych pomieszczeniach gałązki forsycji.

Jak zwykle przy okazji wystaw Klubów Kobiet nie zabrakło loterii, w której można było wygrać także wyroby rękodzielnicze. Panie zapraszały i na poczęstunek, przygotowały domowe wypieki, ciastka i kołacze, ciepłe i zimne dania, inspirowane przepisami babć.


SWP


Piotrowicki Klub Kobiet jest zespołem z przyszłością, w jego szeregach są panie starsze, ale i młodsze. Przez wiele lat działał pod kierownictwem Wandy Fusek, której już w 2015 roku podczas nadania najwyższego odznaczenia PZKO Zasłużony dla Związku I Stopnia z wpisem do Złotej Księgi gratulowano z okazji dziewięćdziesiątych urodzin. Wanda Fusek jest nadal bardzo aktywną działaczką, ale kierowanie Klubem Kobiet oddała w ręce Marceli Miry, przedstawicielki młodego pokolenia.

Jesienią 2013 roku po raz pierwszy zaprezentowały się na wystawie panie należące do młodszej generacji. Ekspozycja pod nazwą „Dzieci dla mamy, mamy dla dzieci” była pokazem rękodzieła dorosłych, które powstało z myślą o dzieciach, oraz rysunków i przedmiotów ozdobnych wykonanych przez dzieci. Uzupełniała je wystawa tortów. Już w czerwcu następnego roku miała miejsce kolejna wystawa, przygotowana wspólnie przez panie starsze i młodsze. Obejrzeć można było wyroby wszystkich pokoleń, od prac dzieci do robótek najstarszych członkiń Koła.


SWP


Wystawa obecna była kolejną po dłuższej przerwie czasowej. Przypomnijmy, że budowa Centrum Kultury, do którego przylega Dom PZKO, na jakiś czas pozbawiła piotrowickich pezetkaowców siedziby. Decyzja statyka o zakazie przebywania w Domu PZKO, podjęta w 2016 roku po uszkodzeniu wspólnej dla obu obiektów ściany, zmusiła działaczy PZKO z Piotrowic do ograniczenia aktywności i szukania lokali zastępczych na miejsce do spotkań.

Po otwarciu Centrum Kultury również zmodernizowany Dom PZKO oddany został do użytku. Nowością lśni główna sala oraz kuchnia, w której znalazły się nowoczesne meble i sprzęty. Gmina umożliwiła też Kołu PZKO korzystanie z budynku Centrum Kultury.

Pierwsza akcja w Centrum Kultury, zorganizowana przez Koło PZKO, odbyła się 9 grudnia 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i powstania Czechosłowacji. Duże przedsięwzięcie szykuje się na jesień. Do piotrowickiego Centrum Kultury zjadą 26 października działaczki Klubów Kobiet z całego Zaolzia na organizowane przez Sekcję Kobiet ZG PZKO Jesienne Spotkanie. Rolę gospodarza pełnić będzie Klub Kobiet Miejscowego Koła PZKO w Piotrowicach koło Karwiny.


Zwrot
CR


MATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.


NOWOŚCI TEMATYCZNIE


facebook