WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Wielka Brytania


2019-04-20 Męska droga BoWarto

20 km nocą, wzdłuż klifów szli w milczeniu niosąc przed sobą ponad metrowy krzyż. Rozważali w męskim gronie tajemnicę Męki Pańskiej. Ponad 130 młodych Polaków z całej Anglii wzięło udział w Męskiej Drodze Krzyżowej.

Jeśli kościół chce zatrzymać mężczyzn, musi stawiać im wymagania – mówi Rafał Kupis, pomysłodawca i współorganizator męskiej Drogi Krzyżowej. – Dla mnie coroczna Męska Droga Krzyżowa to męski sposób towarzyszenia Chrystusowi.

Do nadmorskiej parafii w Eastbourne, w piątkową noc pod koniec marca, zjechało się ponad 130 Polaków z całej Anglii. Wśród nich byli też ojcowie z synami. Najmłodszy uczestnik miał 7 lat.

Od miesiąca prosił, żeby go zabrać. Od lat obserwuje, jak tata i starszy brat idą w nocy na Drogę Krzyżową i też bardzo chciał. Wahaliśmy się z żoną, ale syn obiecał, że da radę przejść całą trasę i nie będzie narzekał, że śpiący czy zmęczony – mówi Rafał Kupis.

Wydarzenie odbywa się za pozwoleniem i aprobatą brytyjskiej parafii w Eastbourne, która chętnie użycza Polakom swojego kościoła. Godzinę przed północą rozpoczęła się msza święta, odprawiona przez brytyjskiego i polskiego księdza. Godzinę później w kamizelkach odblaskowych, z latarkami, w milczeniu, niosąc na przodzie duży krzyż mężczyźni przeszli głównym miejskim deptakiem przez miasto. Szli w kierunku mola, później promenadą przy plaży do podnóży klifu i tam długi marsz drogą do latarni morskiej. Po drodze zatrzymywali się rozważając kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Była też możliwość spowiedzi u księdza Mirka z polskiej parafii w Slough, który uczestniczył w wyprawie. Do kościoła powrócili nad ranem, gdzie czekało śniadanie.

Uczestnicy postanowili, że zebraną podczas modlitwy ofiarę przekażą w części na wsparcie organizacji pro-life zajmującej się wspieraniem samotnych kobiet znajdujących się w sytuacjach sprzyjających podejmowaniu decyzji o aborcji i w części na wsparcie przygotowań parafialnej młodzieży do bierzmowania.


Źródło: http://bowarto.org.uk/meska-droga/#

PODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook