WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Polska


2019-05-03 SPOTKANIE MARSZAŁKA SENATU RP STANISŁAWA KARCZEWSKIEGO Z POLONIĄ WE WSPÓLNOCIE POLSKIEJ PAI

2 maja 2019 roku, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski spotkał się z przedstawicielami Polonii w Domu Polonii Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie. W części oficjalnej, poświęconej również wręczeniu nagrody im. Profesora Andrzeja Stelmachowskiego (tu relacja) podziękował przybyłym gościom za ich trud na rzecz zbliżenia z Macierzą.

Początek maja, dla nas Polaków jest wyjątkowy. To święto 3-go Maja w którym wspominamy Konstytucję 3 Maja - wielkie wydarzenie europejskie, wielkie wydarzenie na świecie. To druga konstytucja demokratyczna, nowoczesna na świecie, a pierwsza w Europie.

Szanowni Państwo. Cieszę się niezwykle. Że możemy się spotkać i możemy cieszyć się ze święta, cieszyć się, że Polska jest coraz bliżej Polonii, a Polonia i Polacy mieszkający za granicą są coraz bliżej Polski.

W ubiegłym roku obchodziliśmy, celebrowaliśmy i cieszyliśmy się z setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. To wyjątkowy rok, wyjątkowe święto, wyjątkowa radość, bo ten rok pozwolił nam na świętowanie, ale również na zadumę, refleksję o tym jak walczyliśmy o niepodległość, demokracją, o tym co nas łączy, ale też co nas powinno łączyć?.

Piękny dzień, polskiej biało-czerwonej flag - jak zmienia się rzeczywistość, to co nas otacza?. To morze biało czerwonych flag, ten wielki szacunek dla naszych barw, to wielki szacunek do Polski. Do naszej Ojczyzny, do tego co nas tak nierozerwalnie łączy, zespala jako Naród – to wielkie 60 milionowe społeczeństwa. To Dzień Polonii, dzień który został ustanowiony po to, aby podziękować Polonii za jej, za Wasz , Państwa wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości a później dbałość o polską demokrację i o dobre imię Polski.

W tym dniu chciałbym bardzo serdecznie Państwu podziękować, wszystkim tym, którzy działają na rzecz zbliżenia Polonii i Polaków mieszkających za granicą na rzecz zbliżenia z Macierzą, z Polską. - powiedział marszałek Stanisław Karczewski.


Zachęcamy do wysłuchania pełnego nagrania wystąpienia w poniższym materiale


FIlm: © Polonijna Agencja Informacyjna
Zdjęcia: © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna


PODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook