WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Włochy


2019-05-05 OBCHODY DNIA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ W RZYMIE - MSZA ŚWIĘTA PRZY GROBIE ŚW. JANA PAWŁA II Polonijna Agencja Informacyjna

W Rzymie, 5 maja 2019 roku, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie, Związek Polaków we Włoszech oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wraz z Polonią obchodzą Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Delegacji z Polski przewodniczy marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Prezydenta RP reprezentuje Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski zaś Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" prezes Dariusz Piotr Bonisławski.

Do oficjalnym powitaniu delegacji przez Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Janusza Kotańskiego oraz Charge d'affaires w Ambasadzie RP w Rzymie Szymona Wojtasika udano się do Watykanu, do kaplicy św. Sebastiana , do Grobu św. Jana Pawła II. Tam też odprawiana jest Mszę Święta pod przewodnictwem abp. Edwarda Nowaka.Papież Jan Paweł II został pochowany w Grotach Watykańskich znajdujących się pod bazyliką św. Piotra w Rzymie. Grób został przeniesiony do samej bazyliki w 2011 roku, po beatyfikacji Jana Pawła II. Znajduje się w Kaplicy św. Sebastiana, usytuowanej tuż obok głównej nawy, po prawej stronie od wejścia do bazyliki św. Piotra. Jest to druga z kolei kaplica, położona między kaplicą z Pietę Michała Anioła (pierwsza od wejścia), a Kaplicą Najświętszego Sakramentu (trzecia od wejścia). Trumna z doczesnymi szczątkami Jana Pawła II została umieszczona za płytą z białego marmuru, na której widnieje łaciński napis: „SANCTUS IOANNES PAULUS PP. II”


Po Mszy Świętej delegacja na czele z marszałkiem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisławem Karczewskim, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adamem Kwiatkowskim oraz prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariuszem Piotrem Bonisławskim złożyła wieńce przed Grobem Świętego Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana.Po czym nastąpiło zwiedzanie Watykanu - miejsca tak bliskiego Polakom ze względu na Osobę św. Jana Pawła IIKolejne punkty programu
Dnia Polonii i POlaków za Granicą w Rzymie to:

Godz. 12:30

KONCERT MUZYKI POLSKICH KOMPOZYTORÓW I RECYTACJA POEZJI JANA PAWŁA II
Z UDZIAŁEM ORKIESTRY PIĘKNEGO BRZEGU
Oratorio del Gonfalone,
Via del Gonfalone 30, Rzym

Godz. 14:30

SPOTKANIE POLONII Z MARSZAŁKIEM SENATU RP STANISŁAWEM KARCZEWSKIM
WRAZ Z PRZEDSTAWICIELAMI POLSKIEGO PARLAMENTU
(Wejście z zaproszeniami)
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej,
Via Sassoferrato, 10, Rzym

Godz. 17:30 – 19:00

POLONIJNY PIKNIK RODZINNY
organizuje: Nasz Świat, Videopyja, Alek Nowak, Ewa Nytko
Parafia Santa Maria Dell’Olivo,
Piazza Santa Maria Dell’Olivo 2, Rzym


Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.

Korespondencja i zdjęcia: © Agata Pawłowska - PAIPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook