WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Włochy


2019-05-05 Rodzinny Piknik Polonijny w ramach Dnia Polonii i Polaków z Zagranicy w Rzymie Polonijna Agencja Informacyjna

Ostatnim punktem programu obchodów Dnia Polonii i Polaków z Zagranicy w Rzymie był Piknik Rodzinny który zgromadził Polaków mieszkający we Włoszech. Odbył się w gościnnych progach parafii Santa Maria Dell'olivo na przedmieściach Wiecznego Miasta.

W jego trakcie m.in. odśpiewano Hymn Rzeczypospolitej Polskiej, z przemówieniem do Rodaków wystąpił Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i Agata Ibek-Wojtasik, Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie.

W części artystycznej prezentowały się dzieci ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Rzymie i Ostii, Schola oraz Aleksander Nowak "Niepodległa". W nawiązaniu do 200. urodzin Stanisława Moniuszki wystąpił zespół folklorystyczny "Lajkonik Padewski".

Na koniec rozciągnięto flagę państwową RP, przygotowaną przez dzieci podczas pikniku.Korespondencja i zdjęcia: © Agata Pawłowska - PAI


Parafia Santa Maria dell'Olivo

Kościół poświęcony Najświętszej Maryi Panny - Matki Bożej z Drzewa Oliwnego ulokowany jest na przedmieściach Settecamini, na północ od Via Tiburtina i na wschód od Grande Raccordo Anulare. To miejsce bardzo długo funkcjonowało jako wieś. Miejscowość była znana w średniowieczu jako Campo dei Sette Fratelli, w nawiązaniu do legendy o St Symphorosa i jej siedmiu synach. Kaplica Sant'Isidoro a Settecamini , przodek parafii, pojawia się na jednej z map Catasto Alessandrino w 1660 roku. Nic nie wiadomo o jej założeniu. Jednak w tamtych czasach miejscowość była własnością Kapituły Santa Maria Maggiore i przypuszcza się, że kaplica została zbudowana jako miejsce służące miejscowym robotnikom rolnym. Obszar pozostał całkowicie wiejski aż do XX wieku. Parafia została założona w 1926 r. I początkowo opiekowało się nią duchowieństwo diecezjalne. Jednak w późniejszym okresie kościół został przekazany Misjonarzom Świętej Rodziny ( Missionari della Sacra Famiglia ), którzy nadal są za niego odpowiedzialni.


Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.


PODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook