WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Szwecja


2019-05-26 Dni Polskie w Skansenie 2019 http://www.polskainstitutet.se

18-19 maja 2019 r. odbyły się Dni Polskie w Skansenie czyli weekend z polską kulturą, tradycją, historią i sztuką. W tym roku mamy wiele powodów do świętowania. Obchodzimy 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Szwecją. W 2019 roku upływa również 200 lat od narodzin twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki, a 450 lat temu polska księżniczka Katarzyna Jagiellonka została koronowana na królową Szwecji.

Na scenie Bollnästorget można było podziwiać wielu niezwykłych artystów. Słynny dworski balet Cracovia Danza pojawił się z występem, który wprowadził publiczność w XVI-wieczne zwyczaje i renesansowe tańce na królewskim Wawelu w Krakowie. Po przedstawieniu zespół poprowadził kurs tańców renesansowych. Eva Mattsson, historyk sztuki i pisarka, przedstawiła Katarzynę Jagiellonkę, księżniczkę Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wychowaną na Wawelu. Katarzyna wyszła za mąż za Johana, księcia Finlandii, a później została królową Szwecji. Jej wykształcenie i osobowość przyczyniły się do znaczącego rozwoju kultury w Szwecji. Natomiast śpiewaczka operowa Marzena Frankowska zaprezentowała utwory Stanisława Moniuszki z akompaniamentem pianisty Marka Mazura.

Publiczność mogła również mogła zobaczyć polskich artystów ze Sztokholmu, którzy popularyzują polską kulturę ludową i tradycje tańca wśród Szwedów: zespoły folklorystyczne Piastowie i Polonez. Polska Grupa Teatralna w Szwecji zaprezentowała młode, polsko-szwedzkie talenty wokalne oraz pokaz mody inspirowany renesansem autorstwa Marzeny Kality. Odwiedzający mogli także podziwiać folklorystyczną modę Haliny Rosa Design.

W Skogens hus zorganizowano zajęcia dla dzieci i dorosłych. Można było spotkać Karola Madaja, jednego z czołowych i najbardziej innowacyjnych twórców gier planszowych w Polsce, wziąć udział w jego warsztacie oraz zagrać w najnowszą grę planszową poświęconą życiu i pracy Stanisława Moniuszki. Była również możliwość zagrania w grę planszową „Śladem AK i Akcji Burza 44”.

Na Böllnästorget zapewniono atrakcje dla wszystkich miłośników sztuki, rękodzieła, domowej polskiej kuchni oraz… tych, którzy szukają turystycznych inspiracji na najbliższe długie weekendy. Swoje największe atrakcje zaprezentowały regiony: Pomorze i Dolny Śląsk. Szwedzka grupa polonijnych artystów ProformArt przedstawiła różne formy malarstwa, dekoracji i biżuterii. Można było również posmakować domowych polskich pierogów, grochówki i bigosu, nabyć tradycyjnie wędzone wędliny i spróbować smaku polskiego pączka.

Organizatorami wydarzenia były Ambasada RP w Sztokholmie, Instytut Polski w Sztokholmie i Polska Organizacja Turystyczna w Sztokholmie.


Instytut Polski w Sztokholmie
zdjęcia: www.poloniainfo.se / Michał Dzieciaszek / Zbigniew Kozak

PODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook