WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Polska
 2019-06-28 Wicemarszałek Maria Koc rozmawiała w Senacie z tureckimi licealistami o pamięci historycznej www.senat.gov.pl

Wicemarszałek Senatu Maria Koc spotkała się 14 czerwca 2019 r. z młodzieżą z Turcji, uczęszczającą do jednego z najbardziej znanych i najstarszych liceów w Turcji Kabataş Erkek Lisesi. Młodzież z Turcji realizuje program upamiętnienia poległych żołnierzy polskich i tureckich z czasów I i II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego.

Wicemarszałek powiedziała, że to bardzo ważne, by młodzież włączała się w projekty upamiętniające wydarzenia z przeszłości, bo pamięć historyczna kształtuje tożsamość narodową. Dodała, że w Polsce przywiązuje się dużą wagę do nauki historii, bo to wiedza o otaczającym nas świecie, a bez pamięci o przeszłości, nie ma przyszłości.

Podczas spotkania wicemarszałek rozmawiała z młodzieżą o Powstaniu Warszawskim, o pielęgnowaniu pamięci historycznej, o tym jak ważna jest współpraca i wymiana młodzieży, bo to młodzi ludzie będą mieli wpływ na kształtowanie przyszłości świata. Na zkończenie turecka młodzież wykonała patriotyczną pieśń turecką z okresu I wojny światowej oraz jedna z najpopularniejszych piosenek Powstania Warszawskiego „Warszawskie dzieci”.

Młodzież z Turcji realizuje program mający na celu upamiętnienie żołnierzy polskich i tureckich poległych w I wojnie światowej, II wojnie światowej i Powstaniu Warszawskim. Uczniowie z tureckiego liceum opowiedzieli o swoim projekcie i przekazali na ręce pani marszałek oprawiony certyfikat posadzenia 40 drzew, w wiosce Alemdağ Ballica w okręgu Cekmeköy, upamiętniających tych żołnierzy.

Uczniowie i nauczyciele Liceum Kabatas ze Stambułu przebywają w Polsce z 7-dniową wizytą. W Liceum im. Tadeusza Czackiego, które jest szkołą-siostrą Liceum Kabatas, uczniowie tureccy zaprezentowali program artystyczny upamiętniający poległych żołnierzy.

Projekt licealistów objął swoim patronatem Prezydent Republiki Turcji Tayyip Erdogan.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: www.senat.gov.plPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook