WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Czechy
 2019-07-10 Projekt "Plecaczki do szkół" http://zwrot.cz

W ostatnim tygodniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jabłonkowie uczniowie z nauczycielami i wolontariuszką organizacji Mary’s Meals oficjalnie zakończyli projekt Plecaczki do szkół.

Mary’s Meals to organizacja międzynarodowa, która walczy z głodem na świecie, stara się pomóc głodującym dzieciom w biednych krajach, gdzie ubóstwo uniemożliwia im dostęp do edukacji.

– Oprócz zbiórki pieniężnej organizujemy akcję Plecaczki do szkół. Projekt polega na tym, że uczniowie szkół zbierają stare plecaczki i tornistry, których już nie używają, ale które mogą jeszcze służyć innym dzieciom. Do tornistrów wkładamy podstawowe przybory szkolne, ale także artykuły higieniczne, takie jak pasta do zębów, mydło. Oprócz tego w tornistrze znajdą się trampki, koszulki, spodenki, sukienki. Taki plecak ma często większą wartość niż majątek całej rodziny – wyjaśniła Elżbieta Przyczko wolontariuszka organizacji Mary’s Meals.

– Nasza szkoła corocznie stara się pomóc organizacjom charytatywnym, które pomagają dzieciom. Organizujemy wystawy ze sprzedażą, zbieramy papier. W tym roku szkolnym Parlament Uczniowski po burzliwej dyskusji zdecydował, że pomoże właśnie organizacji Mary’s Meals – wyjaśniła główna inicjatorka oraz organizatorka całej akcji nauczycielka Irena Gomola.

Dodała, że szkoła nie chciała wprost zbierać datków pieniężnych, tylko wymyślić inny sposób, jak zdobyć pieniądze.

– W naszej szkole zorganizowaliśmy tydzień o nazwie Pierniki dla Afryki. Przez cały tydzień klasy wg harmonogramu przynosiły domowe wypieki, desery, sprzedawaliśmy je na przerwach. Ta inicjatywa spotkała się z ogromnym zaangażowaniem rodziców i uczniów. Często dzieci piekły same albo pomagały przy pieczeniu rodzicom. Udało nam się zgromadzić ponad 27 tysięcy koron, które wysłaliśmy na konto fundacji – dodała Gomola.

Kolejną formą pomocy było zbieranie starszych tornistrów i plecaków.

– To bardzo fajna inicjatywa. Dzieci łatwiej zrozumieją darowanie konkretnych rzeczy, a nie pieniędzy, zwłaszcza, że są przeznaczone dla ich rówieśników. Zebraliśmy aż 120 plecaczków, które były wyposażone w przybory szkolne, podstawowe ubrania czy buty. Dzieci z dużym zaangażowaniem włączyły się do akcji zbierania takich konkretnych rzeczy – tłumaczyła Irena Gomola.

Przed akcją wolontariusze Mary’s Meals odwiedzili szkołę, aby zapoznać uczniów z warunkami, w jakich żyją ich rówieśnicy, co jedzą, jak chodzą do szkoły.

Dzięki takiemu projektowi dzieci uświadomiły sobie, jakie mają szczęście, że mogą żyć w takim świecie, gdzie mają wszystkiego pod dostatkiem.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: foto. Anna Sikora/ZwrotPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook