WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Wietnam
 2019-07-11 Wspomnienie "Kazika" podczas 6. Międzynarodowego Konkursu Chórów w Hoi An Ambasada RP w Hanoi

W dniach 15-19 maja odbył się Szósty Międzynarodowy Konkurs Chórów w Hoi An. Złoty medal zdobył Bielski Chór Kameralny pod batutą Beaty Borowskiej.

Chór do zwycięstwa poprowadziła polska dyrygent Beata Borowska - doktor habilitowana sztuk muzycznych w Dyrygenturze, od 2004 pracuje jako adiunkt na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Sześciokrotnie zdobyła nagrodę dla najlepszego dyrygenta w ramach wielu konkursów międzynarodowych. Założycielka Bielskiego Chóru Kameralnego. Jest to 25-osobowe grono amatorów i pasjonatów muzyki chóralnej. Do osiągnięć chóru należą m.in.: II i III miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Stambule, złoty dyplom w IX Międzynarodowym Festiwalu Chórów Gaude Cantem im. Kazimierza Fobera, czy złoty medal podczas 40. Festiwalu Pieśni w Ołomuńcu. 19 maja do swojego dorobku dołączyli złoty medal w Międzynarodowym Konkursie Chórów w Hoi An.

Podczas wydarzenia krótkie przemówienie wygłosił pan Grzegorz Rybarski, pierwszy radca ds. ekonomicznych w Ambasadzie RP w Hanoi. W swoim krótkim wystąpieniu przypomniał jak ważną postacią dla Wietnamu i poszczególnych miast był Kazimierz Kwiatkowski, znany jako "Kazik".

Kazimierz Kwiatkowski był architektem, konserwatorem zabytków i artystą. Mieszkał w Wietnamie przez 17 lat. Dzięki jego staraniom i wsparciu merytorycznemu, którego udzielił władzom wietnamskim, Zakazane Miasto w Hue, Hoi An i My Son zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W zamian za zasługi Kazika na rzecz Hoi An władze tego miasta ufundowały polskiemu architektowi pomnik, który stoi w centralnym miejscu głównej ulicy Starego Miasta. Jest to jedna z nielicznych osób spoza Wietnamu, której pamięć uczczono w ten sposób. Ponadto w 1999 w Hue odsłonięta została tablica pamiątkową ku czci Kwiatkowskiego również ufundowana przez władze wietnamskie.

Kazimierz Kwiatkowski zmarł 19 marca 1997 roku. W Wietnamie był znany m.in. pod pseudonimem "Kazik", ale nazywano go również "Znachor". gdyż przypominał polskiego aktora - Jerzego Bińczyckiego, grającego główną rolę w filmie Jerzego Hoffmana o takim właśnie tytule.

Wszystkich zainteresowanych życiem i twórczością Kazimierza Kwiatkowskiego zapraszamy do zapoznania się z książką pt.: Kazimierz Kwiatkowski "Kazik". Książka do pobrania w angielskiej, polskiej i wietnamskiej wersji językowej znajduje się w linku poniżej:

https://hanoi.msz.gov.pl/pl/wspolpraca_dwustronna/kultura/kazik/kazimierz_kwiatkowski__kazik__download_the_book


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Ambasada RP w HanoiPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook