WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Litwa
 2019-07-11 Ruszają zapisy na IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej zw.lt

Polskie Studio Teatralne w Wilnie zaprasza do udziału w dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej“, który odbędzie się w dniach 24 – 28 października 2019 r. W rejestracji mogą wziąć udział zarówno teatry zawodowe jak i amatorskie, bez ograniczenia na miejsce urzędowania.

Organizatorem Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej jest Polskie Studio Teatralne w Wilnie pod kierownictwem Lilii Kiejzik. Festiwal jest jedynym tego rodzaju wydarzeniem na świecie zrzeszającym na jednej scenie polskie teatry amatorskie i zawodowe działające w różnych krajach. Festiwal stwarza możliwość zagrania na deskach teatralnych Wilna, w tym na scenie historycznego teatru na Pohulance. Tegoroczna edycja festiwalu została objęta patronatem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego. W programie festiwalu znajdują się zarówno przedstawienia teatralne jak i imprezy towarzyszące: wieczory poezji, wieczór bluesa, wycieczki śladami teatralnego Wilna.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1994 roku w stolicy Litwy. Do Wilna przybyły wówczas trupy teatralne z Czeskiego Cieszyna, Krakowa, Warszawy, Lwowa oraz Nowego Jorku. W przedsięwzięciu udział wziął również Rosyjski Teatr Dramatyczny w Wilnie jak również polskie teatry w Wilnie. Dziś festiwal liczy sobie wieloletnią tradycję, a ogółem wzięło w nim udział ponad 160 uczestników z teatrów z USA, Niemiec, Austrii, Ukrainy, Czech, Polski, Kanady, Węgier, Rosji oraz Litwy. W ostatniej, 8 edycji festiwalu, który odbył się w 2017 roku udział wzięło, aż osiem teatrów, prezentując około 15 spektakli. Spektakle festiwalowe poszczególnych teatrów były wystawione na scenach Teatru na Pohulance, Państwowego Wileńskiego Teatru Małego oraz Domu Kultury Polskiej w Wilnie oraz ośrodkach kultury na Wileńszczyźnie, Kowieńszczyźnie i w Trokach. Widzowie mieli okazję zobaczyć spektakle: „Emigranci” (Wilno/Warszawa), „Kartoteka” (Tomsk), „Tamara L.” (Toronto), „Przesilenie” (Warszawa), „Szewcy” (Lwów), „Seksmisja” (Wiedeń), „Wdowy” (Troki), „Droga” (Towarzystwo Teatralne „Pod Górkę”). Główną nagrodę VIII Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej przyznano Polskiemu Teatrowi Ludowemu ze Lwowa. Za sztukę Witkacego „Szewcy” lwowski zespół teatralny otrzymał ufundowaną przez marszałka Senatu RP, honorowego patrona festiwalu, nagrodę pieniężną w wysokości 1000 euro.

Pomimo, że dopiero rozpoczynają się oficjalne zapisy na IX edycję Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej, to pytania od polskich teatrów z całego świata napływają przez cały okrągły rok. Do teatru napłynęły zgłoszenia z Polski, Kanady, Australii, Czech, Węgier, Rosji, oraz Litwy.“Niezmiernie się cieszymy z tak dużego zainteresowania naszym festiwalem. Oczywiście zrobimy wszystko, aby tegoroczna edycja festiwalu była na wysokim poziomie artystycznym i na tyle różnorodna w tematykę, aby spełniła oczekiwania wymagającej wileńskiej publiczności, a teatralni goście festiwalu zabrali ze sobą wspaniałe wspomnienia oraz cenne nagrody.” – mówiła Lila Kiejzik, kierownik teatru Studio w Wilnie.

W rejestracji mogą wziąć udział za równo teatry zawodowe jak i amatorskie, bez ograniczenia na miejsce urzędowania. Rejestracja odbywa się drogą mailową. W celu rejestracji teatru należy napisać na email organizatora na adres teatr.studio.wilno@gmail.com. W tytule wiadomości prosimy wpisać „Rejestracja IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej“ . Informacja zwrotna będzie zawierać formularz rejestracji, który po wypełnianiu należy odesłać do organizatorów na ten sam adres mailowy. Rejestracja trwa do 1 sierpnia. Po zamknięciu rejestracji organizator poinformuje wybrane teatry o udziale w festiwalu.


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook