WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Polska
 2019-07-21 TRWA XVIII ŚWIATOWY FESTIWAL POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH http://www.radiomaryja.pl

To historia, która trwa od 50 lat. Polonijne zespoły folklorystyczne zjeżdżają do Rzeszowa, by choć na chwilę spotkać się z tym, co polskie. Nie inaczej jest w tym roku. Trwa XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

To wielkie święto Polonii z całego świata. W Rzeszowie od 50 lat odbywają się Światowe Festiwale Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

– Mamy niemal tysiąc uczestników zgrupowanych w 33 zespołach. Praktycznie zespoły mamy z Europy, Azji, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej czy Australii – mówił rzecznik festiwalu Bartosz Bącal.

Uczestnicy przyjeżdżają z całego świata, by choć na chwilę odetchnąć przy polskiej kulturze i polskich tańcach. Tak jest w przypadku Marcina i Pawła Pucharskich, którzy pokonali kawał drogi ze Szwecji.

– Na co dzień zagranicą krzewimy, pokazujemy światu tę naszą polską kulturę, a dzisiaj w Rzeszowie uważamy, że to jest przede wszystkim nasze święto – podkreślił uczestnik festiwalu Marcin Pucharski.

– To pasja nas tutaj przywiodła, do tańca, do tańca polskiego, do kultury polskiej – zaznaczył uczestnik festiwalu Paweł Pucharski.

Uczestników już dziś przywitał koncert pod hasłem „Rzeszów wita Polonię”. Jutro ruszają dni polonijne w województwie podkarpackim.

– W sobotę i w niedzielę Polonusi rozjadą się po miastach, po ponad 30 miejscowościach regionu Podkarpackiego, gdzie dadzą koncerty – mówił rzecznik festiwalu Bartosz Bącal.

Polonię czeka naprawdę sporo pracy. Stąd szeroki repertuar, jaki przygotowali uczestnicy z Chicago.

– W tym roku mamy suitę warmińską, na galowym koncercie tańczymy suitę nowosądecką. Na miejscu zamieszkania tańczymy lindy swing. I też mamy suitę lubelską – powiedziała Magdalena Roszko, uczestnik festiwalu.

To właśnie środowy koncert galowy pod hasłem „Póki my żyjemy” zakończy festiwal. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Radio Maryja
zdjęcie PAP/Darek Delmanowicz
PODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook