WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Polska
 2019-07-23 KS. S. SŁOWIK: XVIII ŚWIATOWY FESTIWAL POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH JEST WYDARZENIEM WIELKIEJ KLASY http://www.radiomaryja.pl

Jest to wydarzenie wielkiej klasy – radości z Ojczyzny, kolorowego stroju i tańców, które są tradycją i polskością tam kształtowaną, kultywowaną i do nas przywożoną z radością przez przyjeżdżających ludzi, którzy chcą się tym pochwalić i uczyć od naszych zespołów, by dalej to kontynuować – mówił ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, nieformalny kapelan festiwalu, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W Rzeszowie rozpoczął się XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy, Senatu, a także władz wojewódzkich i prezydenta miasta Rzeszowa. Ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, nieformalny kapelan festiwalu, podkreślił, że jest to wydarzenie, dzięki któremu Polonia może kultywować polską tradycję.

– Jest to wydarzenie wielkiej klasy – radości z Ojczyzny, kolorowego stroju i tańców, które są tradycją i polskością tam kształtowaną, kultywowaną i do nas przywożoną z radością przez przyjeżdżających ludzi, którzy chcą się tym pochwalić i uczyć od naszych zespołów, by dalej to kontynuować – powiedział ks. Stanisław Słowik.

W XVIII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych wezmą udział zespoły z kilkunastu krajów świata.

– 1100 osób, 33 zespoły – przybyły i już ćwiczą – z dalekiej Australii, Brazylii, Czech, Francji, Kanady, Mołdawii, Rosji, Szwecji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu odbędzie się na Rynku w Rzeszowie.

– W piątek na ulicy 3-go maja taki spacer obok Fary na Rynek i tam będzie oficjalne otwarcie. Na samym Rynku zbudowana jest estrada, na której będą koncerty – mówił dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

W niedzielę sprawowana będzie Msza św. w Katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie w intencji całej Polonii.

– Tę Eucharystię celebruje nasz arcypasterz ks. bp. Jan Wątroba. Od chwili, gdy zaistniała diecezja, czyli od 1992 roku, taka celebracja jest sprawowana w intencji Polonii. (…) Nie wyobrażamy sobie festiwalu – tego śpiewu, tańców – bez mszy świętej, którą celebruje zawsze arcypasterz – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z ks. Stanisławem Słowikiem można odsłuchać tutaj.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Radio Maryja
fot. PAP/Darek DelmanowiczPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook